Veľký reset, takmer pravdivá konšpiračná teória

Kanadský premiér Justin Trudeau hovorí cez video link s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom počas tlačovej konferencie po summite EÚ - Kanada v Bruseli 29. októbra 2020. Foto: TASR/AP kanadský premiér Justin Trudeau video link s Charlesom Michelom tlaèová konferencia

Veľký reset, takmer pravdivá konšpiračná teória

Každá doba prináša svoje konšpiračné teórie. Aj pandémia koronavírusu zrodila svoju. Hovorí sa jej Veľký reset. Ide v podstate o variáciu na konšpiračné teórie o kontrole sveta malou skupinkou mocných, či už ide o skupinu Bilderberg, iluminátov, rozenkruciánov, templárov a ďalšie tajomné skupiny. Teória Veľkého resetu tvrdí, že pandémia bola umelo vytvorená globálnou finančnou elitou a svetovými vodcami, aby vytvorili krízu, ktorá bude zámienkou k reforme svetových vlád a vytvoreniu jediného totalitného marxistického režimu. To je, samozrejme, nezmysel. Pravda je totiž svojím spôsobom ešte horšia.

Kanadský premiér Justin Trudeau hovorí cez video link s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom počas tlačovej konferencie po summite EÚ - Kanada v Bruseli 29. októbra 2020. Foto: TASR/AP

Teória Veľkého resetu sa opiera o niekoľko reálnych základov. Veľký reset (Great Reset) je názov iniciatívy, ktorú predstavil v apríli princ Charles a zakladateľ a šéf Svetového ekonomického fóra Klaus Schwab. Ide o plán, ako využiť pandémiu na vytvorenie spravodlivejšieho sveta. Schwab navyše spísal, spoločne s ekonómom Thierrym Malleretom, rovnomennú knihu, v ktorej svoje nápady ďalej rozvíja. Teória nabrala na obrátkach potom, čo kanadský premiér Justin Trudeau v prejave na zasadnutí OSN koncom septembra vyhlásil: „Táto pandémia je príležitosťou k veľkému resetu. Je to naša šanca zrýchliť pred-pandemickú snahu na prebudovanie ekonomických systémov tak, aby naozaj riešili globálne výzvy, ako je extrémna chudoba, nerovnosť a klimatická zmena.”

Predstava, že britský následník trónu, nemecký ekonóm, ktorý sa kamaráti so šéfmi tých najväčších firiem, a kanadský politik, ktorý sa preslávil hlavne svojou záľubou v kostýmoch, sú hlavami globálnej marxistickej konšpirácie, a ešte to vytrubujú hlasno do sveta, je trochu smiešna. To však neznamená, že keď niektorí z najmocnejších ľudí na svete hovoria o nutnosti zmeny ekonomického systému, tak by sme nemali zbystriť pozornosť.

Konkrétne návrhy veľkého resetu sú vlastne banálne, v istých ohľadoch sú však horšie ako na nich založená konšpiračná teória. Tá totiž predstavuje svetové elity ako nesmierne kompetentné. Výsledok je síce desivý, ale funkčný. Čo je častý rys sprisahaneckých teórií, snažiť sa nájsť poriadok v úplne náhodných udalostiach, pretože pre niektorých ľudí môže byť podvedome upokojujúce, že všetko je súčasťou nejakého plánu, hoci aj diabolského, než pravda, že všetci sme vydaní napospas náhode.

Schwab na stránkach Veľkého resetu veľa píše o „kapitalizme stakeholderov”, to je myšlienka, že jediným cieľom firiem by nemala byť maximalizácia ziskov, ale aj etické a zodpovedné správanie k svojmu okoliu. Spoločnosti sa tým radi zaklínajú, ale v skutočnosti je to termín tak široký, že sa pod to schová akákoľvek dobročinná aktivita. Navyše sa do nich firmy často púšťajú, aby mali pokoj od aktivistov a mohli sa venovať tomu dôležitému – zarábaniu peňazí.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Ďalšie články
„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

Po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin spustil čiastočnú mobilizáciu, objavili sa na internete vtipné videá s opitými odvedencami, ale aj správy o nedostatočnom výcviku mužov. Zaznievali slová ako fiasko či fraška. Český bezpečnostný expert Jan Ludvík však varuje, aby sme neboli ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande.