Anjel v Tatrách. Borovička a šabľa na Lomnickom štíte

Na vrchole Lomnického štítu. Foto: Matúš Zajac lomnicak_matus

Anjel v Tatrách. Borovička a šabľa na Lomnickom štíte

Dobrodružstvo pri výstupe na tatranský končiar.

Na vrchole Lomnického štítu. Foto: Matúš Zajac

Najskôr som si myslel, že je to blázon. Vo vlaku tatranskej elektrickej železnice z Popradu do Starého Smokovca pobehoval starší muž v bielom tričku od jedného okna k druhému a ostošesť fotil. Nemal digitál, ale starý fotoaparát na filmy. Tie počas dvadsiatich minút cesty spotreboval asi štyri. Cievky s filmami mu padali na zem a on ich striedavo zbieral a zase fotil, a popritom sa chytal za hlavu, niečo si mrmlal a krútil ňou, akože nemôže uveriť, že taká krása azda ani nemôže existovať. Jeho počínanie bolo natoľko zaujímavé, že som mu dal po väčšinu cesty prednosť pred pozorovaním približujúceho sa tatranského masívu. Potom mi jedna cievka spadla pod nohy a ja som ho konečne oslovil, a pretože nevyzeral ako Slovák, rovno som povedal: „Nice, isn’t it?“ Muž sa pozrel, akoby som ho vyrušoval, ale potom vydýchol: „Absolutely beautiful!“

Týmto opisom sa začína môj článok o Vysokých Tatrách, ktorý vyjde budúci týždeň (2. decembra) v tlačenom Echu. (Tento príspevok preberáme po tomto termíne – pozn. red.) Ako odskočenie od vážnej horopisnej témy, ktorej sa tam venujem, tu ponúknem dobrodružný opis stretnutia s hrôzou veľhôr.

Tatry boli v tých januárových dňoch plné lyžiarov. Snehu bolo tak akurát, to znamená, že sa začínal až na tých zjazdovkách, pre ktoré som však do Tatier neprišiel. K nim naopak smeroval lyžiarsky ľud, prevládalo domáce obyvateľstvo, hneď po nich Poliaci a, samozrejme, tiež Česi, ktorých bolo ale podstatne menej než tých prvých – aspoň mne sa to tak zdalo. Tieto tri slovanské kmene dopĺňali Ukrajinci, ktorí už asi majú tiež nejakú strednú triedu, keď si môžu dovoliť zájsť na lyžovačku do Tatier. Sem-tam bolo počuť aj maďarčinu, niekdajší panský jazyk horného Uhorska, čo som uvítal, i keď som sa divil, že aj taký nížinný ľud je schopný zvládnuť jazdu na vratkých predmetoch z kopca, dokonca, zdalo sa mi, dosť prudkého.

Toto je teda moje etnografické skúmanie, ktoré sa dalo vykonať len počúvaním, lebo všetci vyzerali rovnako, oblečení do nadnárodných farebných kombinéz, majúc vybavenie, ktorého kvalitu nie som schopný posúdiť, ale zdala sa mi dobrá. V každom prípade ja som nič také na sebe, ani so sebou nemal.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Jiří Peňás
Ďalšie články
„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

Po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin spustil čiastočnú mobilizáciu, objavili sa na internete vtipné videá s opitými odvedencami, ale aj správy o nedostatočnom výcviku mužov. Zaznievali slová ako fiasko či fraška. Český bezpečnostný expert Jan Ludvík však varuje, aby sme neboli ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande.