Matovič vyzval neprajníkov plošného testovania, aby priznali jeho akútnu nevyhnutnosť

Igor Matovič. Foto: Martin Baumann/TASR

Plošné testovanie označil predseda vlády opäť za jedinú alternatívu k lockdownu, ktorého vyhlásenie hrozí.   

Predseda vlády Igor Matovič stále trvá na plošnom testovaní ako najúčinnejšej metóde v boji proti koronavírusu. „Plošné testovanie je geniálny liek, spôsob, ako vieme znížiť počet prípadov,“ povedal v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Metóda plošného testovania sa podľa Matoviča osvedčila na Orave, ktorá sa dostala z ťažkej situácie. Z troch okresov, kde „mohli byť stovky mŕtvych“, sa podľa neho stalo „najbezpečnejšie miesto na Slovensku“. V celom štáte sa vďaka plošnému testovaniu podarilo zachrániť tisícky životov, zabránilo sa zahlteniu nemocníc a psychickému kolapsu zdravotných sestier a lekárov, vyhlásil predseda vlády.

Nebyť doterajšieho plošného testovania, „mohli sme mať extrémne katastrofálnu situáciu na Slovensku“ denne osem- až deväťtisíc prípadov infikovaných, ľudí bez práce sediacich doma a „dva  týždne tvrdý lockdown“.

V súvislosti s opätovným zhoršovaním situácie pri šírení epidémie Matovič nevylučuje plošné testovanie v najviac postihnutých okresoch. Aby však bolo účinné musí sa doňho zapojiť dostatočný počet ľudí. „Ak to urobíme dobrovoľné, príde 15 percent obyvateľov“, čo bude predstavovať „vyhodené peniaze“.

Ak sa má do testovania zapojiť dostatok ľudí, mali by ich na to vyzvať tí odborníci a politici, ktorí túto metódu dlhodobo kritizovali. Medzi nich zaradil prezidentku Zuzanu Čaputovú, koaličného predsedu SaS Richarda Sulíka a viacerých opozičných politikov.   

Kritizovaných odborníkov a politikov vyzval, „aby sa postavili pred ľudí a povedali im, aké budeme mať sviatky“. Buď priznajú, že sa mýlili a „pôjdeme spolu presvedčiť ľudí opätovne na plošné testovanie“, alebo treba povedať „úprimne ľuďom, že iná možnosť nie je, a ide lockdown“. „Máme iba dve možnosti, masívne plošné testovanie alebo lockdown,“ povedal Matovič v súvislosti s blížiacimi Vianocami.

Ďalšie články od Jozef Hajko
Ďalšie články
„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

Po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin spustil čiastočnú mobilizáciu, objavili sa na internete vtipné videá s opitými odvedencami, ale aj správy o nedostatočnom výcviku mužov. Zaznievali slová ako fiasko či fraška. Český bezpečnostný expert Jan Ludvík však varuje, aby sme neboli ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande.