Vo Viedni sa nestrieľalo slovenskými nábojmi

Policajti hliadkujúci na ulici vo Viedni, kde došlo k teroristickému útoku. Foto: TASR/AP

Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti potvrdila, že prvotná správa o tom, že vo Viedni vraždil terorista pomocou slovenských nábojov, pravdivá nie je. Podľa mužov zákona útočník navštívil Slovensko s cieľom nakúpiť muníciu, cieľ svojej cesty sa mu však nepodarilo naplniť.

Ako to už býva, najmä po tragických udalostiach zvykne ísť do pozadia chladná hlava a prevážia náhle city. Nebolo to inak ani v prípade pondelňajšieho teroristického útoku vo Viedni, pri ktorom sympatizant Islamského štátu, muž menom Kujtim Fejzulai, zastrelil štyroch ľudí a viacerých zranil.

Deň po útoku vyrukovala rakúska stránka Heute.at s informáciou, že útočník si na Slovensku zaobstaral náboje do pušky M70 (variant kalašnikova). Túto správu vo veľkom prebrali aj slovenské médiá vrátane Štandardu. Niektoré médiá dokonca uviedli, že zo Slovenska pochádzala aj útočníkova zbraň.

Znalcom slovenských zákonov o zbraniach a strelive sa táto informácia hneď nepozdávala. Poukázal na to napríklad Ludovít Miklánek, predseda Predstavenstva Združenia vlastníkov strelných zbraní Legis Telum:

„V rakúskom médiu Heute.at sa objavila neoverená informácia o tom, že páchateľ teroristického činu vo Viedni si mal ‚údajne v júni kúpiť strelivo na Slovensku‘. Slovenské médiá prevzali túto ‚informáciu‘ nepresne a niektoré už uvádzajú, že zbrane a strelivo použité vo Viedni boli zo Slovenska. Terorista, ktorý bol predtým podmienečne prepustený z trestu, ktorý dostal za to, že chcel ujsť bojovať za Islamský štát do Sýrie, bol na sociálnej sieti odfotený so zbraňami z produkcie dnes srbskej Zastavy, ktoré sa používali počas občianskej vojny v Juhoslávii.“

Rakúšania o tom mali vedieť

Dnes ráno túto informáciu vyvrátila aj slovenská polícia. V príspevku na sociálnej sieti ozrejmila, že útočník skutočne nepoužil náboje zo Slovenska – pokúsil sa ich kúpiť, čo sa mu nepodarilo.

„Vo Viedni neútočili muníciou zo Slovenska. Slovenská polícia v lete zachytila informáciu, že sa podozrivé osoby z Rakúska snažili nakúpiť muníciu na našom území. Nákup sa im však zrealizovať nepodarilo. Informáciu sme hneď poslali rakúskym kolegom. Viac sa k danej veci vyjadrovať nebudeme, aby sme neohrozili vyšetrovanie v Rakúsku,“ napísala polícia.

O pokuse známeho islamského extrémistu nakúpiť na Slovensku náboje vedela NAKA, resp. jej protiteroristická jednotka, už v júli. Tieto informácie posunula aj rakúskej strane, aká bola jej reakcia (a či nejaká vôbec bola) sa nevie.

Ak si chcete na Slovensku legálne zaobstarať náboje, v obchode sa musíte preukázať zbrojným preukazom a kartičkou konkrétnej zbrane, ktorá dané strelivo vyžaduje. Je teda vysoko pravdepodobné, že aj keby si útočník náboje u nás skutočne zaobstaral, nespravil by tak legálnou cestou.

Ďalšie články od Juraj Orolín
Ďalšie články