Strach z omikronu prekonal povzbudivé náznaky. Dáta z Južnej Afriky nádej potvrdzujú

Ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer/Biontech. Foto: TASR/AP Prvé údaje štúdie naznaèujú nižšiu úèinnos vakcíny proti variantu omikron

Strach z omikronu prekonal povzbudivé náznaky. Dáta z Južnej Afriky nádej potvrdzujú

Príchod variantu omikron na scénu pôsobil ako zo zlého hororu. Vo chvíli, keď sa zdalo, že hrdinovia uniknú zo strašidelného domu, objavil sa hnusný pazúr a stiahol ich späť. Alebo aby sme použili iné prirovnanie, ukázalo sa, že svetlo na konci tunela je prichádzajúci vlak. Tak aspoň pôsobilo spravodajstvo. Strach z krivky prípadov letiacej nahor úplne prebil povzbudivé náznaky, že omikron je síce nákazlivejší, ale menej nebezpečný. Teraz máme prvé údaje, ktoré to potvrdzujú.

Ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer/Biontech. Foto: TASR/AP

Ide o štúdiu najväčšej juhoafrickej zdravotnej poisťovne Discovery. Použila dáta 211-tisíc svojich klientov nakazených omikronom, z toho 41 percent malo dve dávky vakcíny od Pfizeru.

Najskôr zlé správy. Vakcína od Pfizeru má priemerne 70-percentnú účinnosť proti hospitalizácii, pri variante delta je to 93 percent. Stále však ide o relatívne vysokú ochranu. Svetová zdravotnícka organizácia považuje vakcínu za úspech, pokiaľ chráni proti hospitalizácii aspoň z polovice.

Pfizer navyše tvrdí, že tretie dávky by mali tento rozdiel prekonať. Proti omikronu nechráni ani prirodzená imunita. Ak človek prekonal variant beta, je 59-percentná šanca na reinfekciu pri stretnutí s omikronom. V prípade delty je to 41 percent. Zdá sa, že nákaze omikronom sú náchylnejšie aj deti, zhruba o pätinu.

Aké sú tie dobré správy?

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Kadyrovovci, vagnerovci, gardisti… Rúti sa Rusko do éry warlordov?

Kadyrovovci, vagnerovci, gardisti… Rúti sa Rusko do éry warlordov?

Podľa legendy lýdsky kráľ Kroisos požiadal delfskú veštkyňu o radu, či má zaútočiť na Perziu. Orákulum odpovedalo, že ak Kroisos pôjde do vojny, „zničí veľkú ríšu“. Čo sa tiež stalo. Kroisos zaútočil, bol porazený a jeho kráľovstvo sa rozpadlo. Tento príbeh sa teraz možno preháňa hlavou Vladimirovi Putinovi. Nie je vylúčené, že Rusko stretne rovnaký osud ako Lýdiu.
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.