Boris Johnson je na politických infúzkach

Boris Johnson. Foto: TASR/AP Boris Johnson

Boris Johnson je na politických infúzkach

Politická kariéra britského premiéra Borisa Johnsona je na infúziách. Vždy, keď sa zdá, že to už nemôže byť horšie, tak nastane ďalší pád. Minulý týždeň nastali dve takéto katastrofy. Najskôr vo štvrtok konzervatívci prehrali doplňovacie voľby v okrsku Severný Shropshire, kde dominovali takmer 200 rokov. V sobotu ohlásil svoju ministerskú rezignáciu lord David Frost, ktorý viedol brexitové rokovania za Britániu a teraz mal za úlohu vyrokovať nedoriešené problémy. Lorda Frosta považujú brexitári za hrdinu, jeho odchod signalizuje rýchlo sa znižujúcu podporu medzi ľuďmi, ktorí Johnsona dostali k moci. To, že britská tlač o konci premiéra už ani nepíše v zmysle, či k nemu dôjde, ale kedy, nie je preňho dobré znamenie.

Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Porážka v Shropshire je akýmsi ukončením trápenia, ktoré sa začalo na konci októbra. Vtedy na konzervatívneho poslanca Owena Patersona prasklo, že porušil pravidlá lobingu. Patersonovi hrozila dočasná suspendácia z parlamentu. Johnson sa ho pokúsil zachrániť zmenou pravidiel, čo škandál iba znásobilo. Nakoniec Paterson radšej rezignoval sám, čím sa uvoľnil okrsok Severný Shropshire.

Čo spôsobila séria premiérových pohrôm

Patersonov škandál odštartoval preverovanie toryovcov. Výsledkom bolo niekoľko menších afér ohľadne poslaneckého lobingu. Potom denník Daily Mirror zistil, že minulý rok, v čase najhlbšieho lockdownu, prebiehala v premiérovom sídle v čísle 10 vianočná párty, sám Johnson sa na nej nezúčastnil. Po Londýne kolujú fámy o ďalších vianočných oslavách, niektoré sa potvrdili, iné nie.

Po vianočnom škandále priliala olej do ohňa britská volebná komisia. Oznámila, že ukončila vyšetrovanie renovácie premiérskeho bytu, a dospela k názoru, že Johnson na ňu použil peniaze z nepriznaného politického daru, a v podstate obvinila premiéra z klamstva.

Nasledovala obrovská rebélia v strane, keď 99 konzervatívnych poslancov hlasovalo proti zavedeniu nových koronavírusových opatrení. Tie prešli len vďaka podpore labouristickej opozície.

Prepojenie týchto všetkých škandálov napokon viedlo k prehre v Shropshire. Vo voľbách v roku 2019 tam konzervatívci vyhrali s 62,7 percenta hlasov. Často sa uvádza, že okrsok je baštou toryovcov takmer 200 rokov. Nie je to úplne pravda. Po prvé, moderná Konzervatívna strana vznikla v roku 1834, takže zatiaľ 200 rokov okrsok ani držať nemohla. Po druhé, medzi rokmi 1885 a 1983 neexistoval. Je však nepochybné, že v kraji konzervatívci vždy dominovali.

Teraz dostali 31,6 percenta a skončili druhí za Liberálnymi demokratmi. Tí tradične slúžia ako protestná strana, voliči tak vyslali jasný signál Johnsonovi. Z reportáží vyplýva, že najviac ľuďom prekážal práve vianočný večierok. V čase, keď oni museli sedieť doma a s nikým sa nesmeli stýkať, zamestnanci čísla 10 flámovali. To podnecuje pocit, že pravidlá platia iba pre niekoho.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Kadyrovovci, vagnerovci, gardisti… Rúti sa Rusko do éry warlordov?

Kadyrovovci, vagnerovci, gardisti… Rúti sa Rusko do éry warlordov?

Podľa legendy lýdsky kráľ Kroisos požiadal delfskú veštkyňu o radu, či má zaútočiť na Perziu. Orákulum odpovedalo, že ak Kroisos pôjde do vojny, „zničí veľkú ríšu“. Čo sa tiež stalo. Kroisos zaútočil, bol porazený a jeho kráľovstvo sa rozpadlo. Tento príbeh sa teraz možno preháňa hlavou Vladimirovi Putinovi. Nie je vylúčené, že Rusko stretne rovnaký osud ako Lýdiu.
Ďalšie články
O čom je spor medzi Albánskom a Iránom? Môže za to skupina Ľudových mudžahedínov

O čom je spor medzi Albánskom a Iránom? Môže za to skupina Ľudových mudžahedínov

Tento mesiac vyvrcholil dlhoročný spor medzi Albánskom a Iránom. "Počítačové systémy štátnej polície zasiahol 9. septembra kybernetický útok. Podľa prvotných informácií ho spáchali tí istí aktéri, ktorí v júli zaútočili na systémy verejných a vládnych služieb v krajine," uviedlo albánske ministerstvo vnútra vo vyhlásení deň po čerstvom útoku.