Niekoľko cenných rád, ako prežiť krízu

Ilustračná fotografia. Foto: TASR/AP Richard Campsen

Niekoľko cenných rád, ako prežiť krízu

Máme šťastie, že hlučne, ba niekedy aj radostne ohlasovaná hospodárska kríza prichádza teraz v zime. Toto ročné obdobie je ideálnou dobou pre rôzne úspory. V zime možno napríklad dlho do noci chodiť mestom, pretože je skoro všade rozsvietené za mestské výdavky (teda pokiaľ nebude zima a kríza skutočne tvrdá), takže je dlho vidieť a my ušetríme na domácom kúrení, ktoré vypneme, pretože sme vonku, aj za svietenie, ktoré za svojej neprítomnosti nepotrebujeme.

Ilustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Návrat do temného a nevykúreného bytu má svoje kúzlo a mágiu, a to najmä na Vianoce, ktoré si tak môžeme pretiahnuť až do konca februára. Ak nastane ten radostný okamih a napadne sneh, nanosíme ho do bytu, v ktorom, samozrejme, nekúrime, takže dlho vydrží, a použijeme ho na chladenie rýb a lesných plodov, ktorých zásobu si väčšina z nás urobila v lete, očakávajúc, že ​​to príde. Chladnička je potom nepotrebná, nepredáme ju však, ale použijeme ako nočný stolík. Ten, naopak, predáme, je jedno komu, aj tak ho nikto nekúpi.

Iný druh úspor hľadáme v obmedzení kŕmenia vtáctva. Ponúkame im pečivo skutočne úplne nepožívateľné, ťažko stráviteľné, nevhodné už ani na strúhanku. Ale aj tak si ho radšej ponechajme predovšetkým pre seba. Pár suchých kôrok vo vrecku kabáta nie je nikdy na zahodenie. Dá sa s ním urobiť radosť napríklad vodičovi električky, kým budú jazdiť.

Stále viac ľudí si rozumne berie do práce desiatu, pretože to je lacnejšie, ako chodiť cez prestávku do fastfoodov, pokiaľ si odtiaľ neodnášate príbory, čo sa potom trochu oplatí. Zažívame teda renesanciu chleba s maslom či margarínom, sem-tam si dovolíme aj koliesko salámy, ale skôr pre arómu a dochutenie.

Veľa sa ušetrí aj na tom, že si ľudia nezaväzujú šnúrky od topánok alebo ich rovno z obuvi vyberajú. Noha neopúcha, chôdza je voľnejšia a pomalšia, čím sa šetrí energia a človek nemusí toľko jesť. Šnúrku možno použiť ako náhradnú pásomnicu. Keď sa pomaly spustí do pažeráka a potom sa nechá samovoľne prevliecť črevami, ušetríme mnoho potravy. Bohatšie vrstvy, samozrejme, zostávajú pri originálnych a živých pásomniciach, ktoré začali nedávno predávať v obchode s plazmi a inými užitočnými tvormi, napríklad s pijavicami, ktoré je možné solidárne zdieľať, a tak si kolektívne odovzdávať krv formou kolujúcej transfúzie. Tých možností, ako sa s nepriazňou popasovať, je jednoducho celý rad a nás poteší, ak sa podelíte so svojimi nápadmi medzi svojimi blízkymi a vzdialenejšími. Napríklad ani nemusíte hovoriť, že sme vám to poradili my.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Jiří Peňás
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.