To, že tlačíme na vakcináciu všetkých, je z imunologického hľadiska úplný nezmysel

0040628723_324999601396799_6334830329261457408_n

To, že tlačíme na vakcináciu všetkých, je z imunologického hľadiska úplný nezmysel

Od začiatku mal k téme covidu a zavádzaným opatreniam vlastný názor. Aj dnes sa líši od väčšiny a vie povedať prečo. Rozhovor s imunológom Jaroslavom Svobodom.

Od začiatku mal k téme covidu a zavádzaným opatreniam vlastný názor. Aj dnes sa líši od väčšiny a vie povedať prečo. Rozhovor s imunológom Jaroslavom Svobodom.

Na jeseň 2020 hovoril, že štát by sa mal sústrediť, aby pred nákazou covidom ochránil tých, ktorých čínsky vírus skutočne ohrozuje, teda rizikových ľudí. Apeloval, aby boli vytipovaní na základe veku a zdravotného stavu zdravotnými poisťovňami a predovšetkým praktickými lekármi. Vyzýval štát, aby sa zameral na ich ochranu a nedusil plošnými reštrikciami celú spoločnosť, keď väčšinu ľudí covid nijako vážne neohrozuje. Zdôrazňoval, aká zásadná je hlavne u rizikových včasná a dobre cielená liečba, a to na základe najnovších vedeckých poznatkov, ktoré sa nesmierne rýchlo vyvíjajú. Štát nikdy nebol schopný cielenej, presne mierenej ochrany kvôli organizačnej neschopnosti byrokracie pod vládou Andreja Babiša. Za ten čas, ktorý od nášho minulého rozhovoru uplynul, prišli vakcíny, monoklonálne protilátky, lieky na covid. Lekári majú v ruke obrovský arzenál, ako predchádzať vážnym následkom a úmrtiam na covid. Opäť ale siahajú predovšetkým pri očkovaní k plošnosti, ktorá je podľa zakladateľa českej imunológie Jaroslava Svobodu, ktorý dlhé roky prednáša na lekárskych fakultách Univerzity Karlovej a pôsobil aj v slávnom Pasteurovom ústave v Paríži, nebezpečná. „Každého by mal pred očkovaním prezrieť lekár, ktorý dobre pozná jeho zdravotný stav v minulosti a ktorý mu minimálne nechá zmerať aktuálne protikoronavírusové protilátky. V ideálnom prípade aj bunkovú imunitu. Vo Švédsku jej merania bežne platia zdravotné poisťovne.“

Čo sme sa za tie bezmála dva roky s covidom dozvedeli o ľudskej imunite?

Strašne veľa. Tak ako vírus HIV bol obrovským skokom v imunológii, keď sa zistilo množstvo nových vecí, ktoré sa do tej doby vôbec netušili. Rovnaký prípad je teraz covid.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Lenka Zlámalová
Skutočný európsky strop na drahú elektrinu je v nedohľadne

Skutočný európsky strop na drahú elektrinu je v nedohľadne

Keď máme príliš rozdielne názory a záujmy, ktoré nedokážeme dotiahnuť k jasnému kompromisu, s ktorým sa všetci dokážeme vyrovnať, napriek tomu chceme vytvárať pozitívnu atmosféru dohody, vypustíme nejaké všeobecné princípy. Vety, ktoré budia zdanie kompromisu a každý si do nich pre svoje publikum môže dosadiť to svoje. V Európskej únii je táto metóda klasickým komunikačným štýlom. Všeobecné heslá bez detailov, z ktorých sa dajú dohliadnuť konkrétne dopady na ľudí a firmy.
Ďalšie články