Čína našla spojenca v nemeckom priemysle. Je Česko pripravené na jej bojové umenie?

Čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a český prezident Miloš Zeman si podávajú ruky po podpise zmluvy o strategickej spolupráci na Pražskom hrade 29. marca 2016. Foto: TASR/AP ÈR Èína Prezident Si in-pching Návšteva

Čína našla spojenca v nemeckom priemysle. Je Česko pripravené na jej bojové umenie?

Ešte než súčasná dvojkoalícia vyhrala voľby, bol jej zástupcom v ústavných funkciách Miloš Vystrčil, predseda Senátu. A ten si vytvoril imidž okrem iného hlavne svojou cestou na Taiwan a podporou tejto ostrovnej krajiny, ktorá podľa komunistickej Číny patrí jej. Teraz je teda pri moci v zahraničnopolitickom zmysle „Vystrčilova vláda“ a solidarita s Taiwanom môže byť jej erbovou politikou – aspoň to máme právo očakávať. A dosť možno sa práve na nej ukáže, ako je vláda pripravená.

Čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a český prezident Miloš Zeman si podávajú ruky po podpise zmluvy o strategickej spolupráci na Pražskom hrade 29. marca 2016. Foto: TASR/AP

S touto politikou možno určite na prvú dobrú sympatizovať. Má svoj emocionálny komponent – ​​solidarita s demokratickou krajinou vystavenou nátlaku komunistickej veľmoci je niečo, čo ľahko zapadá do havlovského dedičstva. Zároveň nikto nemôže povedať, že to je bezhlavý idealizmus bez všetkých praktických ohľadov. Taiwan je vyspelá ekonomika a je u nás významnejším investorom ako červená Čína. Vystrčilova návšteva ostrova síce svojou pompou prekročila bežné normy, ale kvázidiplomatické vzťahy s Taiwanom udržujú takmer všetky európske krajiny. Je to priam veľmoc v globálnej produkcii čipov a nie sú to jediné jej výrobky, ktoré môžu byť strategické. Tak napríklad Litve dodal Taiwan drony na monitorovanie situácie na hranici s Bieloruskom, kde prebieha Lukašenkom zorganizovaná migračná kríza.

Pri Litve sa zastavme. Je tá vystrčilovská politika dobrá alebo zlá? Na to je skoro súdiť podľa toho, kto je za, kto je proti, kto má väčší mediálny ohlas a podobných kritérií. Všetky dôsledky sa môžu ukázať až časom. A k tomu je práve potrebné sledovať, čo sa deje v Litve.

V Litve sa v novembri otvorila taiwanská reprezentačná kancelária. Oficiálne diplomatické vzťahy má Taiwan len s hŕstkou krajín, ktorých pod tlakom Číny ubúda – najčerstvejšie „odlúpla“ Čína Nikaraguu, kde je pri moci Husákov súčasník Daniel Ortega. Ale reprezentačné kancelárie má Taiwan takmer všade, aj u nás a vo väčšine európskych krajín. Trvajú na tom, že to je v súlade s politikou jednej Číny.

Litovská kancelária síce bola otvorená bez veľkých fanfár, ale vyznačuje sa jednou drobnosťou, ktorá unikne laikovi, ale nie Pekingu. Zatiaľ čo sa všade tie kancelárie volajú tak nejako ako tá u nás – Taipeiská hospodárska a kultúrna kancelária –, tá v Litve sa volá Taiwanská reprezentačná kancelária. To nahradenie mena mesta v mene krajiny si Čína nechcela nechať páčiť.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Martin Weiss
Ďalšie články