Prečo si tento rok treba dávať pozor na investovanie do akcií

Štatistika je nielen veda, ktorá má cenné údaje, je to tiež občas veľká komédia. Pokiaľ štatistiky nečítame správne a kontexte, ľahko si z nich môžeme vyvodiť slušné nezmysly. Napríklad keď vám poviem, že sa medziročný rast spotrebiteľských cien v Nemecku vlani zrýchlil na 3,1 percenta, asi vás to ešte veľmi nevydesí. Inflácia 3,1 percenta nevyzerá veľmi nebezpečne. Trochu väčšie grády to dostane, ak dodám, že je to najvyššia ročná inflácia v Nemecku od roku 1993.

Burzový maklér počas obchodovania na burze vo Frankfurte nad Mohanom. Foto: TASR/AP

Ale stále možno pokrčíte ramenami. Keď k tomu dodáme, že priemerná ročná inflácia v Nemecku – teda inflácia spriemerovaná za všetky mesiace jedného roka (je to niečo iné ako medziročná inflácia za jeden konkrétny mesiac) sa na konci roku 2021 už dostala k 6 percentám, zrejme vás to už znepokojí viac. A keď k tomu doplním, že takzvaný cenový index výrobcov (PPI) za celú eurozónu v novembri 2021 podľa nových údajov medziročne vzrástol o 23,7 percenta, s mierou znepokojenia už budeme niekde inde.

Potom ešte pridám informáciu, že svetové ceny potravín sa v minulom roku zvýšili o 28,1 percenta, čo je najvyššia hodnota za ostatných desať rokov. Prudký nárast pritom vykázali všetky kategórie potravín, k čomu prispela neúroda a vysoký dopyt po nich. A potom tomu ešte nasadím korunu konštatovaním, že cenový index výrobcov vždy časovo predbieha index spotrebiteľských cien. Takže, ak dnes cenový index výrobcov rastie, znamená to, že so spotrebiteľskou infláciou ešte zďaleka nie sme na vrchole. Bude sa ďalej zrýchľovať.

(viac…)

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Markéta Šichtařová
Ďalšie články