Heger má strach pred omikronom. Prosí ľudí, aby zostali zodpovední

09.01.2022, 14:55 Ne

Eduard Heger. Foto: TASR/Jakub Kotian

Vláda sa obáva, že prudký rozvoj omikronu môže v priebehu januára viesť k nakazeniu stoviek tisícov ľudí, čo by napriek slabšiemu priebehu ochorenia opäť mohlo radikálne preťažiť nemocnice.

Predseda vlády SR Eduard Heger prosí ľudí, aby zostali zodpovední, aj keď sa od pondelka (10. 1.) niektoré opatrenia uvoľňujú. Uviedol to na sociálnej sieti.

„Uvoľnenie niektorých opatrení značí zlepšujúcu sa situáciu, ale nie výhru. Ďakujem všetkým, ktorí trpezlivo dodržiavate opatrenia a pomáhate tým Slovensku v zápase s pandémiou,“ povedal premiér. Prosí, aby pokračovali v tomto zodpovednom prístupe. „Moja vďaka patrí aj všetkým, ktorí postupne prehodnocujú svoj názor na očkovanie,“ povedal.

Opatrenia pre reštaurácie, obchody, hotely, služby, fitnescentrá, lyžiarske strediská a bohoslužby zostávajú podľa Hegera nezmenené a väčšinu môžu navštíviť len osoby v režime OP. Rovnako platí zákaz zhromažďovania nad šesť osôb, ak nejde o členov jednej domácnosti.

„Od zajtra nás čakajú tieto zmeny: ruší sa nočný zákaz vychádzania, žiaci sa vrátia do škôl a začne fungovať školský semafor, otvárajú sa kultúrne podujatia s limitom maximálne 50 návštevníkov a v režime OP,“ uzavrel premiér.

Téme sa dnes venoval aj Igor Matovič. Návrat do škôl označil za chybu, ktorá povedie k rýchlejšiemu rozšíreniu omikronu u nás.

V diskusnej relácii V politike na TA3 Matovič povedal: „Zaoberáme sa tým, akú muziku budeme hrať na vrchnom poschodí Titanicu, (…) ale omikron bude mať pre nás devastačné dôsledky.“ Svoju úvahu oprel o aktuálne čísla z USA, kde nie je taká vysoká preočkovanosť ako v západnej Európe, a kde sú nemocnice plné už tak, ako boli na vrchole predchádzajúcej vlny. Slovensko má pritom ešte nižšiu zaočkovanosť ako Amerika.

„Vlnu treba spomaliť, nie uvoľniť,“ povedal Matovič, preto mali byť školy podľa neho ešte jeden mesiac zatvorené a deti sa mali učiť v online režime. „Potom budeme panikáriť, ako vlnu zastaviť,“ dodal. (tasr, fed)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články