To bolo rýchle: Vojaci ODKB sa môžu vrátiť domov, vyhlásil kazašský prezident

11.01.2022, 10:09 Ut

Jednotky ODKB miera do Kazachstanu. Foto: TASR/AP

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v utorok oznámil, že odchod jednotiek Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) vedenej Ruskom sa začne o dva dni, informovali agentúra TASS a AFP.

„Situácia je vo všetkých regiónoch stabilná. V súvislosti s tým tak oznamujem, že hlavná misia jednotiek ODKB bola úspešné ukončená. O dva dni začne kontingent mierových jednotiek po etapách opúšťať krajinu. Proces odchodu kontingentu nebude trvať dlhšie ako desať dní,“ uviedol Tokajev počas svojho vystúpenia v dolnej komore kazašského parlamentu.

V reakcii na vývoj situácie v Kazachstane, kde minulý týždeň protesty prerástli do nepokojov, sa v mnohých oblastiach Kazachstanu minulý týždeň začala tzv. protiteroristická operácia. Kazašské vedenie o pomoc pri obnovovaní verejného poriadku požiadalo aj ODKB, ktorá do krajiny vyslala viac ako 2000 vojakov.

Rusko, ktoré do Kazachstanu vyslalo najpočetnejší kontingent, označuje túto misiu za „mierotvornú“; tamojšia opozícia však hovorí o invázii.

Protesty v Kazachstane sa začali 2. januára ako reakcia na  prudké zvýšenie cien plynu a čoskoro sa zo západu krajiny rozšírili aj do ďalších oblastí krajiny. Od 5. januára pokojné protesty – najmä v najväčšom meste Alma-Ata – začali prerastať aj do rabovania, podpaľačstva, obsadzovania administratívnych budov, ozbrojených incidentov či krádeží.

Kazašské úrady v utorok informovali, že počas nepokojov zadržali v krajine takmer 10 000 ľudí.

(tasr)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články