Na Vyšehrad pália z Prahy

Markéta Pekarová Adamová. Foto: Internet 248291304_4575178002565744_5939212657284540239_n

Na Vyšehrad pália z Prahy

Predsedníčka dolnej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová-Adamová na Twitteri vyjadrila prianie, aby Maďari za štyri mesiace vyhnali súčasného premiéra Viktora Orbána. Sú to slová, ktoré spriatelená krajina, a to aj v rámci Európskej únie, môže chápať ako nepriateľský akt novej vlády. Píše český komentátor Daniel Kaiser.

Markéta Pekarová Adamová. Foto: Internet

Dnes uplynulo už sedem dní, počas ktorých z novej českej vlády neprišla žiadna korekcia. Respektíve boli zrovnané rady po výzve bývalého prezidenta Václava Klausa, aby Pekarová-Adamová rezignovala. Tí koaliční predstavitelia, ktorých sa podarilo prinútiť k výroku, sa postavili za predsedníčku dolnej snemovne proti Václavovi Klausovi.

Po tých niekoľkých dňoch, kto chce, už tuší, že predsedníčka snemovne zle interpretovala odkaz, ktorý v rozhovore s prezidentom Kazachstanu vybavil maďarský minister zahraničia. Orbán prostredníctvom svojho ministra vyjadril ľútosť nad krviprelievaním. Zostáva teoretická možnosť, že Pekarová-Adamová je oveľa lepšie informovaná ako zvyšok republiky, my ostatní nevieme, nakoľko boli protesty v Kazachstane mierové demonštrácie rozstrieľané armádou nedemokratického režimu (o povahe režimu niet pochýb) a nakoľko to bol od začiatku súboj dvoch ozbrojených skupín. Je to otvorené.

Skúsenosti z rebélií posledného desaťročia – v Sýrii (mesto Dar’á), v Líbyi (iniciátor zmeny režimu David Cameron neskôr priznal, že správy o masakroch civilného obyvateľstva v Benghází boli nadsadené) a koniec koncov aj na Ukrajine (nevyšetrilo sa, kto začal paľbu na demonštrantov na Majdane 20. februára, zo striech budov v rôznych chvíľach zabíjali protivládni i vládni ostreľovači) – nabáda k opatrnosti.

Ale ide tu o Kazachstan alebo o streľbu na povolený terč Orbána? Streľba na Orbána je nielen povolená, je dokonca rada videná úniovým establišmentom a veľkými médiami vrátane tých českých. Mieri sa na ešte druhý, väčší terč za Orbánom, na Vyšehradskú štvorku. A tu to definitívne prestáva byť „pěna dní“.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Daniel Kaiser
Ďalšie články