Johnsonova vláda sa rozhodla covid prepiť. Premiéra to môže stáť miesto

Premiér Boris Johnson. Foto: TASR/AP Premiér Johnson sa ospravedlnil za úèas na párty poèas lockdownu

Johnsonova vláda sa rozhodla covid prepiť. Premiéra to môže stáť miesto

Britská vláda sa evidentne rozhodla covidovú pandémiu prepiť. Od konca minulého roku neustále vyplávavajú na povrch ďalšie párty, oslavy a večierky, ktoré boli prinajlepšom nevkusné, prinajhoršom nelegálne. Sue Grayová, vysoká štátna úradníčka vyšetrujúca tieto akcie, ich už preveruje desať.

Premiér Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Premiér Boris Johnson dúfal, že cez vianočné sviatky a nadväzujúce novoročné oslavy škandál utíchne. Namiesto toho vzplanul silnejšie ako predtým. Objavila sa totiž ďalšia oslava porušujúca vtedajšie pravidlá. Johnson sa na nej preukázateľne osobne, na rozdiel od tých predošlých, zúčastnil. Stávky na jeho skorý pád sa len znásobili. Médiá otvorene píšu, že nie je otázkou či, ale kedy.

V máji 2020 kancelária premiéra pozvala zhruba sto ľudí na „sociálne dištancované pitie v záhrade čísla desať“. V pozvánke bola aj výzva „prineste si vlastný chľast“. Na mieste sa podávali k párkom v rožku a čipsy. Prišlo 30 až 40 ľudí, na 25 minút sa zastavil aj premiér Johnson so svojou ženou.

V tom čase bola Británia v tom najtvrdšom lockdowne. Ľudia, pokiaľ to okolnosti dovoľovali, mali pracovať z domu. Dovolené bolo stýkať sa iba s členmi svojej domácnosti. Ľudia žijúci sami sa mohli stretnúť nanajvýš s jedným ďalším človekom a za predpokladu, že to bolo vonku a udržovali minimálny rozostup dva metre. Masívne obmedzené či zrušené boli svadby aj pohreby.

Johnsonovi odporcovia mu pripomínajú, čo obyčajní ľudia museli obetovať, zatiaľ čo v jeho sídle bola oslava. Poslanec za stranu DUP Jim Shannon sa počas parlamentnej rozpravy rozplakal, keď spomínal na svoju svokru, ktorá zhruba v rovnakom čase zomrela úplne sama, pretože ju kvôli pravidlám nesmel nikto navštíviť. V ten istý deň bol pohreb Ann Mitchellovej, kryptoanalytičky z Bletchley Parku, kde spojenci prelomili Enigmu, smelo sa na ňom zúčastniť maximálne päť ľudí. Líder opozičných labouristov Keir Starmer pripomenul príbeh dievčaťa Hannah, ktorého otec v čase párty zomrel.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Kadyrovovci, vagnerovci, gardisti… Rúti sa Rusko do éry warlordov?

Kadyrovovci, vagnerovci, gardisti… Rúti sa Rusko do éry warlordov?

Podľa legendy lýdsky kráľ Kroisos požiadal delfskú veštkyňu o radu, či má zaútočiť na Perziu. Orákulum odpovedalo, že ak Kroisos pôjde do vojny, „zničí veľkú ríšu“. Čo sa tiež stalo. Kroisos zaútočil, bol porazený a jeho kráľovstvo sa rozpadlo. Tento príbeh sa teraz možno preháňa hlavou Vladimirovi Putinovi. Nie je vylúčené, že Rusko stretne rovnaký osud ako Lýdiu.
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.