Vakcíny sú na Slovensku, začína sa prvá vlna očkovania

26.12.2020, 14:05 So

Na Slovensko dorazili prvé vakcíny na prevenciu ochorenia Covid-19. Vakcíny boli uskladnené v hlboko mraziacom boxe vo Fakultnej nemocnici Nitra. Foto: MZSR/TASR

Prišlo k nám desať tisíc vakcín, ako prví sú očkovaní lekári a zdravotníci.

Na Slovensko dorazili prvé vakcíny na prevenciu ochorenia Covid-19. Vakcíny boli uskladnené v hlboko mraziacom boxe vo Fakultnej nemocnici v Nitre, informoval o tom na sociálnej sieti Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

„Riaditeľka štátneho ústavu Zuzana Baťová sa dnes zúčastnila na preberaní prvých vakcín na prevenciu ochorenia Covid-19. Transport aj otvorenie a uskladnenie vakcín prebiehali za prísnych teplotných i bezpečnostných podmienok. Vakcíny boli uskladnené v hlbokomraziacom boxe vo Fakultnej nemocnici Nitra. Konkrétne balenia boli otvorené a liekovky vybrané na rozmrazovanie,“ uvádza sa ďalej na stránke Štátneho ústavu.  Celý proces bol vopred organizovaný a naplánovaný – od otvorenia termoboxu po uskladnenie vakcín ubehli menej ako tri minúty. „Môžeme potvrdiť, že všetko je pripravené na očkovanie,“ informuje ďalej Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Na Slovensko dorazili prvé vakcíny na prevenciu ochorenia Covid-19. Vakcíny boli uskladnené v hlboko mraziacom boxe vo Fakultnej nemocnici Nitra. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR/TASR

„Vakcíny prišli do perfektne pripravenej Fakultnej nemocnice v Nitre. Odtiaľ putujú do Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici, univerzitnej nemocnice v Košiciach a Bratislave,“ uvádza na sociálnej sieti minister zdravotníctva Marek Krajčí. Šéf rezortu zdravotníctva sa v sobotu zúčastní na tlačovej konferencii pod názvom Vianočné prekvapenie na pôde Fakultnej nemocnice v Nitre. Jej témou bude prvé očkovanie na Slovensku vakcínou voči ochoreniu Covid-19.

V sobotu by malo doraziť na Slovensko prvých približne desať tisíc vakcín. Následne v nedeľu (27. 12.) doobeda sa začne s očkovaním zdravotníkov voči ochoreniu Covidu-19 v štyroch nemocniciach, a to v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach.

Vakcína sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup je 21 dní. Celkovo má Slovensko nakontrahovaných 18 miliónov vakcín. Preočkovať by sa malo 3,3 milióna obyvateľov.

V prvej vlne by mali byť zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. Očkovacia látka bude širokej verejnosti na Slovensku k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci na budúci rok. (tasr)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články