Do odboru psychoterapie sa bez protibelošskej propagandy nedostanete. Tak opisuje školenie na londýnskej klinike britská zdravotná sestra Amy Gallagherová. Podľa jej slov boli tamojšie lekcie rasistické a diskriminačné voči nej ako beloške a kresťanke.
Namiesto učenia o duševnom zdraví rasistická propaganda a diskriminácia na základe vyznania. Tak podáva svoju skúsenosť podľa denníka Daily Mail britská sestrička Amy Gallagherová. Tá sa teraz chystá žalovať prestížnu kliniku Portman Clinic v Londýne, ktorá čiastočne patrí pod organizáciu verejného zdravotníctva Tavistock and Portman NHS Trust (Trust).
Gallagherová sa chcela stať psychoterapeutkou, rozhodla sa preto absolvovať dvojročný výcvik forenznej psychoterapie na klinike Portman Clinic. Minula na to viac ako 20-tisíc libier (23,8 tisíca eur), avšak vzdelávanie bolo podľa nej poznačené netoleranciou a rasizmom.
Rozčarovanie prišlo najprv v novembri 2020, keď museli študenti absolvovať povinnú lekciu o rase a rasizme, ktorú viedla lektorka menom Anne Aiyegbusiová. Podľa Gallagherovej práve ona počas seminára negatívne opisovala len kresťanskú vieru.
Všetko je rasizmus
Keď sa zdravotná sestra, ktorá je kresťanka, spýtala Aiyegbusiovej, prečo kritizuje len kresťanstvo, dostalo sa jej odpovede, že Trust vidí toto náboženstvo ako zodpovedné za rasizmus, pretože je európske.
O niečo neskôr požiadali Gallagherovú a ostatných študentov, aby sa zúčastnili na verejnom internetovom seminári s názvom Belošstvo: Problém nášho veku. Počas neho zazneli napríklad výroky, že všetci belosi sú rasisti.
Hlavné témy sa okrem toho krútili okolo pojmov ako belošské privilégium či belošská slabosť, ktoré vznikli v prostredí kontroverznej Kritickej rasovej teórie. Opis semináru na internete zasa hovorí, že prednáška je postavená na predstave, že problém rasizmu je problém belošstva.
Problematický bol taktiež aj takzvaný čiernobiely prístup, teda posudzovanie ľudí bez ohľadu na ich farbu pleti. Ten je podľa prednášajúcej už „zastaraný“, pretože vraj tiež podporuje belošskú nadradenosť a rasizmus.
Deň a noc
„Začala som sa cítiť, ako keby som sa mala pridať k rasistickej ideológii – ako keby som musela veriť týmto rasistickým predstavám, aby som sa mohla stať psychoterapeutkou,“ opísala Gallagherová, ktorá podala na organizáciu oficiálnu sťažnosť v januári roku 2021.
Trust sa zdravotnej sestre písomne ospravedlnil za spôsobenú duševnú ujmu. Gallagherová vraj pociťovala úzkosť i stratu hmotnosti z účasti na spomínaných školeniach. Tam to však neskončilo. V marci roku 2021 mali účastníci seminára prečítať text nazvaný Kriminalizácia černošstva.
Ten bol podľa sestričky len ďalší zdroj protibelošskej diskriminácie a protikresťanských názorov. V texte sa napríklad písalo o tom, že je Biblia rasistická, pretože používa symboliku svetla a temnoty. Teda niečo, čo využíva v zásade takmer každé náboženstvo na Zemi.
Inde neboli otroci?
Gallagherovej sťažnosti na tieto kurzy nakoniec vyústili do upozornenia od kliniky, že jej „nepríjemné“ správanie môže ohroziť dokončenie školenia, a teda aj jej potenciálnu kariéru. Trust neskôr dodal, že jednotlivé lekcie sú súčasťou bežného prístupu k psychoterapii, pričom študenti vraj musia opísať svoju vlastnú „nevedomú vieru a zaujatosť“.
Organizácia v októbri minulého roku tiež zverejnila závery prešetrenia Gallagherovej prípadu. V správe sa konštatuje, že v Európe malo kresťanstvo „nepopierateľne“ zásadný vplyv na rasizmus, otroctvo a kolonializmus, čo má priamy dosah na dnešné forenzné služby.
Zdravotná sestra tieto názory odmieta, rovnako ako tvrdenia, že sa správala počas školení konfrontačne. Pred pár dňami vyhlásila verejnú zbierku s názvom #Stand Up to Woke (Postavme sa progresivizmu), aby mohla podať žalobu. Chce vyzbierať 50-tisíc libier (takmer 60-tisíc eur).