Akciové trhy: Pre cenné papiere nastávajú ťažšie časy

Akciové burzy prevažne počas tohto týždňa trávili obchodovanie v červených číslach. Padala takmer celá Európa. Výpredaje v akciovom svete pritom trvali už od predošlého týždňa a jeho dôvody boli ľahko čitateľné: trochu zvulgarizovane povedané, išlo o strach z rastu úrokových sadzieb.

Ilustračné foto. TASR/AP

Je to vlastne celkom jednoduchá matematika. Centrálne banky po celom svete v uplynulých zhruba trinástich rokoch ako zbesilé tlačili peniaze v nádeji, že tým nakopnú hospodársky rast. Prípadne – ako napríklad v Európe –, že tým ešte navyše zmiernia defláciu, ktorej sa (medzi nami úplne zbytočne) obávali. Dlhodobé tlačenie peňazí síce na nakopnutie rastu nefungovalo, ale centrálne banky mali jednoduchú odpoveď – rovnako chybnú, ale tiež ťažko vyvrátiteľnú: keby sme to nerobili, bol by hospodársky rast ešte mizernejší.

Podhubie pre inflačný rast

Tým sa roky napĺňalo podhubie pre ohromný inflačný rast. Známky inflácie boli dobre vidieť už v predošlých rokoch, keď sa centrálne banky stále tvárili, ako že infláciu nevidia. To, keď prudko rástli ceny cenných papierov alebo nehnuteľností. V skutočnosti išlo o inflačný rast, ktorý sa pomaly pretavoval do rastu cien energií, rastu cien v priemysle… až nakoniec do spotrebiteľských cien.

Až v tej chvíli sa centrálne banky sveta prebrali z tranzu a zistili, že by tiež mali proti inflácii niečo začať robiť. Ale už bolo neskoro. Inflácia tu už je. V obehu je kvantum natlačených peňazí. A ak by centrálne banky tieto peniaze natlačené do obehu zase stiahli, dôjde presne k tomu, čoho sa uplynulých trinásť rokov báli. Totiž k závažnému hospodárskemu poklesu, k bankrotom firiem. A tak sa s tým budú centrálne banky zase len zdĺhavo zapodievať a budú viac hovoriť, ako rokovať. A inflácia tu zostane dlho.
Úplné nič však centrálne banky tiež nemôžu robiť. To by akosi nevyzeralo príliš dobre. A tak začali v rámci „boja“ proti inflácii, na ktorú samy roky zakladali, zvyšovať úrokové sadzby. Síce neskoro, ale áno – je nepopierateľné, že vyššie úrokové sadzby pôsobia protiinflačne. Lenže majú aj množstvo vedľajších efektov.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Markéta Šichtařová
Ďalšie články