Mladú Francúzku Audrey Coignardovú zavraždil v roku 2019 jej bývalý priateľ, nelegálny prisťahovalec zo Sudánu. Sama počas svojho života bojovala proti deportáciám podobných osôb. Jej kamarátky za ohavným činom vidia nadvládu mužov.
V polovici septembra roku 2019 našli v parížskom byte zavraždenú 27-ročnú Audrey Coignardovú, migračnú aktivistku a študentku medicíny. Polícia onedlho zatkla jej bývalého partnera, dnes už 34-ročného nelegálneho migranta zo Sudánu Rifata Abbasa.
Zhruba o dva a pol roka neskôr sa prípad uzavrel. Začiatkom februára roku 2021 si Abbas vypočul rozsudok súdu parížskej mestskej časti Seine-Saint-Denis. Dostal dvadsať rokov väzenia za vraždu bývalej priateľky, ktorú usmrtil približne dvadsiatimi bodnými ranami.
Coignardová sa so Sudáncom rozišla pár mesiacov pred smrťou. V deň vraždy si mala od muža vypýtať naspäť kľúče od svojho bytu, v ktorom mu občas dovolila prespať aj po ukončení ich vzťahu. Prisťahovalec sa vyjadril, že svoju bývalú priateľku zabil, aby ju „umlčal“. Bál sa, že susedia začujú ich hádku a privolajú políciu.
Abbasova právnička pred súdom argumentovala v prospech svojho klienta tým, že Sudánec trpel počas svojho života i protizákonnej cesty do Francúzska cez Líbyu. Žalobca, naopak, pre neho žiadal až 30-ročný trest.
Rodine a priateľom ostáva teraz už len spomínať na 27-ročnú Audrey. Jej kamarátky sa krátko po tragédii vyjadrili, že Coignardová bola „aktivistka a vášnivá študentka medicíny, vždy pripravená pomôcť svojej rodine, priateľom i ľuďom, ktorých stretla na svojej ceste“.
Okrem štúdia a vypomáhaniu v nemocnici robila mladá žena dobrovoľníčku v tamojšej proprisťahovaleckej organizácii. Tá bojovala i proti deportácii nelegálnych migrantov z Francúzska.
Kamarátky zosnulej ženy zorganizovali 1. februára 2022 aj verejnú spomienku. Anissa, Emilie a Métilde uviedli, že Audrey bojovala za spojenú a rovnostársku spoločnosť. „Jej vražda nás zasiahla a rovnako rozhnevala. Naše odhodlanie za ideály, ktoré predstavovala, sa posilnilo,“ vyjadrila sa trojica.
Zdôraznili tiež, že aby sa zabránilo ďalším vraždám žien, treba podľa nich okrem iného „rozbiť mechanizmy nadvlády patriarchátu“. Naopak uviedli, že si neprajú, aby bola Coignardovej pamiatka poškvrnená „xenofóbiou a rasizmom“.