Pápež prosí o mier: Spravím všetko, čo môžem

Pápež František sa v tomto týždni prihováral za pokoj a ukončenie vojny na Ukrajine. Bol aj na ruskej ambasáde pri Svätej stolici, telefonoval s ukrajinským hlavným arcibiskupom i prezidentom.

pápež František Pápež František. Foto: AP/TASR

Pápež František sa v týždni angažoval v prospech pokoja a mieru na Ukrajine. Vojnu odsúdil aj v správe na sociálnej sieti Twitter, ktorá tentoraz okrem iných jazykov zaznela aj v ruštine. Citoval pritom svoju encykliku Fratelli Tutti:

„Každá vojna zanecháva svet horší, ako ho našla. Vojna je zlyhanie politiky a ľudstva, hanebný ústup, porážka mocností zla.“

Rímsky biskup na generálnej audiencii vyjadril bolesť v srdci z toho, čo deje v slovanskej krajine:

„Chcel by som apelovať na tých, ktorí majú politickú zodpovednosť, aby si vážne spytovali svedomie pred Bohom, ktorý je Bohom pokoja a nie vojny; ktorý je Otcom všetkých, nielen niekoľkých, ktorý chce, aby sme boli bratia a nie nepriatelia. Prosím všetky zúčastnené strany, aby sa zdržali akéhokoľvek konania, ktoré by vyvolalo ešte väčšie utrpenie obyvateľstvu, destabilizovalo spolužitie medzi národmi a znevážilo medzinárodné právo.“

Podľa pontifika nás Ježiš naučil, že na „diabolskú nezmyselnosť násilia sa odpovedá Božími zbraňami, modlitbou a pôstom“. Preto pozval veriacich i neveriacich na Deň pôstu za pokoj, ktorý bude na Popolcovú stredu 2. marca. Deň modlitby za situáciu na Ukrajine predtým vyhlásil na 26. január:

„Povzbudzujem osobitným spôsobom veriacich, aby sa v tento deň intenzívne venovali modlitbe a pôstu. Nech Kráľovná pokoja ochráni svet pred bláznovstvom vojny.“

Argentínsky pápež tiež zašiel za ruským veľvyslancom pri Svätej stolici, telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a hlavným arcibiskupom Sviatoslavom Ševčukom. Gréckokatolíckemu prelátovi povedal: „Spravím všetko, čo môžem.“ Jorge Bergoglio ocenil, že slovanský cirkevný hodnostár sa rozhodol zostať so svojím ľudom a poskytol prístrešie v protileteckom kryte pod katedrálou v Kyjeve.

Neúnavne konajme dobro

Neúnavne konajme dobro, zasievajme, a ak vytrváme, budeme v pravom čase žať. K tomu vyzval pápež František vo svojom posolstve pôstu, ktorý sa začne Popolcovou stredou 2. marca. Najvyšší veľkňaz katolíckej cirkvi povzbudzuje k tomu, aby sme sa neprestávali modliť, aby sme stále vykoreňovali zlo z našich životov a konali dobro v aktívnej láske k blížnemu:

„Pôstne obdobie je najvhodnejší čas na to, aby sme vyhľadávali a neobchádzali tých, ktorí sú v núdzi; aby sme oslovili a neignorovali tých, ktorí potrebujú vypočutie a dobré slovo; aby sme navštívili a nenechali osamotených tých, ktorí trpia samotou. Praktizujme výzvu konať dobro voči všetkým a nájdime si čas milovať tých najmenších a najbezbrannejších, opustených a opovrhovaných, tých, ktorí sú diskriminovaní a marginalizovaní.“

Rímsky biskup pripustil, že v skutočnosti vidíme len malú časť ovocia z toho, čo sme zasiali, „pretože podľa evanjeliového príslovia ,jeden rozsieva a druhý žne´ (Evanjelium podľa Jána 4, 37):

„Práve vtedy, keď sejeme pre dobro druhých, sme účastní na Božej veľkodušnosti. Je veľmi vznešené, ak sme schopní začať procesy, ktorých plody budú žať iní s nádejou na tajomnú silu zasiateho dobra. Zasievať dobro pre druhých nás oslobodzuje od logiky osobného zisku, napĺňa našu činnosť nezištnosťou, a tak nás zapája do úžasnej scenérie dobrotivých Božích plánov.“


Verejné vyjadrenia bývalej ministerky spravodlivosti a verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na tému právoplatného odsúdenia Andreja Kisku prekvapili jej neznalosťou základov práva. Viac v článku.
Prejsť na článok