Heger a Záborská po stretnutí s pápežom: Má úžasné nasadenie. Vatikánska diplomacia bola vždy veľmi účinná

Premiér Eduard Heger sa v pondelok v Ríme stretol s pápežom Františkom. Štandardu pri tejto príležitosti odpovedal na niekoľko otázok.

275656044_480867230349529_1678325788009159407_n Eduard Heger po audiencii u pápeža vo Vatikáne. Foto: Bohumil Petrík

„Je dôležité pre nás všetkých, aby sme súčasne vyvinuli maximálnu snahu a kanály, aby sme ovplyvnili a zatlačili na Kremeľ a Vladimira Putina. Vatikánska jedinečnosť je v tom, že má priamy kontakt s ruskou pravoslávnou cirkvou, čo nik iný nemá. A pápež volá cirkev a mobilizuje ľudí k modlitbe a teraz môžeme zjednotiť naše duše a modliť sa za mier,“ povedal predseda vlády Eduard Heger po stretnutí s pápežom Františkom.

„Veľa sme sa rozprávali, ako nájsť práve tú cestu, aby sme zastavili vojnu na Ukrajine. Treba mobilizovať všetky možné kanály na jej zastavenie a aby sme zotrvali v nádeji, že sa nám to podarí,“ vyhlásil premiér. Ako dodal, „musíme veriť, a aj Svätý Otec to povedal, že sa nikdy nesmieme vzdať“, treba veriť, „že je to možné.“

Pápež ocenil, že „Slovenská republika víta utečencov“, doplnil Heger a prezradil, že v najbližších dňoch príde na Slovensko kardinál Michael Czerny, aby ich navštívil.

Hlavnou témou audiencie vo Vatikáne, ako aj primárnym motívom cesty, bola práve Ukrajina. Premiér mal po jej skončení tlačovú konferenciu s novinármi pred Námestím svätého Petra. Štandard sa premiéra spýtal, či považuje pápežovu snahu o ukončenie vojny za naozaj účinnú:

„Svätý Otec je úžasným príkladom nasadenia, jeho posolstvá sú veľmi silné a rezonujú a zato, za jeho otvorenosť a aktívnu rolu, som mu aj poďakoval, zato, že je hlasom Vatikánu, z tohto jedinečného miesta, ktoré vždy bolo dôležitým miestom dejín, a to viac v tomto čase.“

Má František iný prístup k vojne ako Ján Pavol II.? Takto sa na to nepozerám

Pápež František však má iný prístup než jeden z jeho predchodcov Ján Pavol II. pri preventívnej vojne v Iraku, čo si o tom myslí Eduard Heger?

„Takto sa na to vôbec nepozerám, som veľmi vďačný za všetko, čo robí, a to som mu aj povedal. Som rád, že mobilizuje veriacich, aby sme sa modlili za mier, a že som aj ja s ním mohol stráviť čas v modlitbe za mier na Ukrajine.“

Rovnakú otázku sme položili aj poslankyni Anne Záborskej, ktorá bola v delegácii na audiencii u pontifika. Súčasne je splnomocnenkyňa vlády Slovenskej republiky pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia:

„Vatikánska diplomacia bola vždy veľmi účinná. Vieme, že svätý pápež Ján XXIII. zachránil svet pred nukleárnou vojnou tým, že sa vyriešila kríza v Karibiku, keď boli zbrane už nachystané. Vtedy on, starý človek, napísal encykliku Pacem in Terris a jeho láskavý a zodpovedný prístup zachránili svet. Pápež František teraz má vedomosti a informácie a verím, že jeho postup je taký, aký považuje v súčasnej dobe za najlepší.“

Ukrajina v NATO či nie? Má sa slobodne rozhodnúť

Keďže Ukrajina v súčasnosti pripúšťa, že by nevstúpila do NATO, možno to považovať za výsledok vojny? Pýtali sme sa opäť predsedu vlády, ktorý podčiarkol, že je slobodný štát:

„Ukrajina je slobodná, demokratická krajina, takto ju my vnímame a je jej slobodným právom rozhodnúť sa, ako uzná za vhodné. U nás má plnú podporu v tomto rozhodovaní, nechal by som to na nich.“

A netlačí tým Ukrajinu, Slovensko a Severoatlantický pakt do ďalšej vojny s Ruskom? Premiér to vidí inak.

Slovenská delegácia u pápeža Františka.

„Nepredbiehajme udalosti, veľmi dôležité je zotrvať v pomoci ľuďom utekajúcim pred vojnou, taktiež v podpore Ukrajiny v ťažkom boji, ktorý zvádza a ktorý nevyprovokovala. Je to silná ruská agresia na ich území, brutálna vojna bezprecedentného charakteru spôsobená Vladimirom Putinom, ktorú sme v 21. storočí nechceli vidieť. Sme spoločenstvo mieru, preto sa zasadzujeme za mier a chceme ho aj na Ukrajine a v tomto musíme urobiť maximálne úsilie.“

Pápež má silné spomienky na návštevu Slovenska

Eduard Heger pontifikovi poďakoval za apoštolskú cestu na Slovensko v septembri minulého roka. Podľa neho bol katolícky líder tiež veľmi rád za návštevu a má na ňu silné spomienky. Už počas pápežovho stretnutia s vládnymi predstaviteľmi a občianskou spoločnosťou v Bratislave premiér Štandardu povedal, že vidí úspech tejto návštevy.

Jorge Bergoglio daroval premiérovi kópiu svojho tohtoročného Posolstva pre mier, Dokument o ľudskom bratstve, iné dokumenty svojho magistéria a tiež bronzovú sošku Panny Márie. Eduard Heger mu dal zvon s vyobrazením svätých Cyrila a Metoda, ktorý má nápis: „Zo srdca Európy, zo Slovenska. Odvážni nositelia posolstva.“

Slovenský predseda vlády pricestoval do Ríma v nedeľu. Po audiencii u pápeža Františka ho prijal štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin a arcibiskup Paul Gallagher. Potom navštívil Sixtínsku kaplnku aj jediného slovenského kardinála Jozefa Tomka. Po obede na Veľvyslanectve Slovenskej republiky pri Svätej stolici má na programe návštevu Pápežského slovenského kolégia svätých Cyrila a Metoda na okraji Ríma. Na Slovensko odletí neskoro večer.