Flavia k nám prišla po smrti starej mamy

Foto: SKCH

Do centra Gift of Love v Ugande, ktoré prevádzkuje Slovenská katolícka charita už takmer desať rokov, sme prijali 16 nových detí. Všetky majú HIV a prišli buď o jedného, alebo oboch rodičov. Je medzi nimi aj druháčka Flavia Lekuruová. Ako sa k nám dostala? Prečítajte si jej príbeh.

„Okrem toho, že sa malá Flavia narodila s HIV, bol v jej rodine veľký problém s alkoholom. A to nielen u otca, ale aj u jej mamy. Po otcovej smrti sa o Flaviu a jej sestru Concy mama nedokázala postarať. Preto Flaviu vychovávala stará mama a sestra išla k iným príbuzným,“ opisuje dobrovoľník Ľudo Haizer, ktorý v centre Gift of Love pri meste Adjumani pôsobil jeden rok.

U starkej sa Flavii veľmi páčilo, mohla chodiť do školy, ale počas druhého ročníka jej stará mama zomrela. Vrátila sa teda k mame, no tá ju pre čas strávený v práci nechávala veľakrát doma samu, a to viedlo k nepravidelnému stravovaniu, vynechávaniu v škole a k zhoršeniu zdravotného stavu. Naši sociálni pracovníci, ktorí v okolí Adjumani monitorujú okolo 620 detí z projektu Adopcia na diaľku, vedeli, že je najvyšší čas pomôcť a s mamou dohodli jej nástup k nám.

Prvé dni v centre Gift of Love

Najprv sa Flavia skamarátila s novými deťmi, ktoré do centra prišli spolu s ňou. Jej najlepšia kamarátka sa volá Patricia. Predsa len to bolo na dievčatá veľa nových vecí a prechádzať zmenami spoločne je prirodzené. „Rýchlo sa nastavila na skoré ranné vstávanie, branie liekov, novú základnú školu v Unne, povinnosti pri upratovaní, pravidelné modlitby a večerné učenie,“ opisuje Flaviine prvé dni v centre dobrovoľník Ľudo. 

Foto: SKCH

V centre našla Flavia bezpečné prostredie, zdravotne sa dáva do poriadku a chutí jej, čo navaria naše pani kuchárky. „Veľmi rada tiež perie a nosí vodu v bandaskách do dievčenskej ubytovne. Všetko robí s úsmevom, dodáva Ľudo Haizer.

V škole sa jej páčia hodiny matematiky a anglického jazyka. V tom sa musí aj najviac zlepšiť, aby sa dokázala v budúcnosti vzdelávať. Vyučovanie v Ugande je totiž od 3. ročníka len po anglicky. Veríme, že sa jej u nás bude páčiť aj naďalej. Môžete k tomu prispieť cez Pôstnu krabičku.

Ďalšie články od Slovenská katolícka charita
Ďalšie články