Nemci nemôžu za všetko, napríklad za vojnu na Ukrajine

V Európe a špeciálne v jej stredovýchodnej časti sa po 24. februári zrodil nový konsenzus. Za ruský vpád na Ukrajinu môžu – pochopiteľne po Rusku – najviac Nemci.

Vladimir Putin a Angela Merkelová. Foto: TASR/AP Vladimir Putin a Angela Merkelová. Foto: TASR/AP

Minulý víkend to úplne priamo povedala ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, ktorá Angelu Merkelovú požiadala, aby sa celému svetu ospravedlnila za to, čo sa deje na Ukrajine. Vladimir Putin podľa Vereščukovej nemeckú kancelárku „natoľko zmanipuloval, že urobila Nemecko a Rusko na sebe závislými“. Kyjev a Varšava varovali, že stavba plynovodu Nord Streamu 2 je geopolitický, nie ekonomický projekt, lenže kancelárka mala vraj „hlboký, až patologický strach“ z Putinovej sily. „Táto politika viedla k súčasnej situácii.“

Väčšina nemeckej politickej triedy má na vec iný pohľad, ale neodváži sa bojujúcim Ukrajincom verejne odporovať, predovšetkým pred očami veľmi proukrajinskej novinárskej obce. Spolkového prezident Frank-Waltera Steinmeiera, bývalú pravú ruku kancelára a neskoršieho predsedu dozornej rady Nord Stream AG Gerharda Schrödera, označili v Kyjeve za personu non grata, na čo on reaguje kajaním sa za svoju predchádzajúcu dôveru v Putina. Veľvyslanec Ukrajiny tweetuje o Putinových kumpánoch v nemeckej SPD, ktorých politika umožnila vraj vyhladzovacie ťaženie proti Ukrajine. Svoj tweet končí anglickým: Shame on you [v preklade „Hanba vám“.]. Vláda v Kyjeve a osobne prezident Volodymyr Zelenskyj si neberú nikoho na mušku tak ako Berlín. V zhode s Vladimirom Putinom považujú Nemecko za hlavnú silu, ktorá by v EÚ mohla nejako zohľadniť záujem Ruska.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.