Krajčí: Britský variant koronavírusu je už v Nitre. A je oveľa infekčnejší

08.01.2021, 16:08 Pi

´Marek Krajčí a Marek Hattas. Foto: Pavol Zachar/TASR

Britský variant nového koronavírusu, ktorý je oveľa infekčnejší, zachytili už aj na vzorkách v Nitre. V piatok o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vedec Pavol Čekan z firmy Multiplex DX zároveň oznámil, že vyvinuli PCR test, ktorý nový kmeň dokáže identifikovať. Validáciu má zrealizovať Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (SAV).

„Prvá verzia sa blíži k 90 percentám, čo sa týka citlivosti,“ uviedol Čekan. Na teste budú ďalej pracovať, už v pondelok (11. 1.) by mohla byť dostupná ďalšia, vylepšená verzia. Test by chceli distribuovať aj pre ďalšie laboratóriá, aby mohli zisťovať prítomnosť nového typu vírusu v iných okresoch Slovenska.

Virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra SAV doplnil, že test prvý raz odskúšali v piatok. Definitívny dôkaz o prítomnosti britského kmeňa získajú až po potvrdení pomocou sekvenovania. Dodal, že ju začali sledovať už v novembri, v tom čase sa na vzorkách z Bratislavy a Nitry nový variant neobjavil.

Nový variant vírusu podľa Krajčího (OĽaNO) zhoršuje situáciu na Slovensku. Reprodukčné číslo má zvyšovať až o 0,4. Jeho výskyt je pravdepodobne aj jedným z dôvodov vážnej situácie v Nitre.

100 ľudí denne

Krajčí upozornil, že denne na Slovensku podľahne ochoreniu COVID-19 asi 100 ľudí. Počet hospitalizovaných na nový koronavírus stúpol na hodnotu 3000 ľudí. Nízke kapacity lôžok sú v Nitre, problémom však do ďalších dní môžu byť aj Košice či Banská Bystrica.

Podľa šéfa rezortu zdravotníctva sa mobilita na Slovensku v posledných dňoch veľmi neznížila. Podľa jeho slov nie je ani na úrovni zo začiatku novembra. Okrem vyššej miery hospitalizácie stúpajú aj počty osôb na umelej pľúcnej ventilácii. Tých je síce podľa Krajčího dosť, ale najväčším problémom môže byť práve chýbajúci personál. Situácia v nemocniciach sa však podľa jeho slov môže ešte zhoršiť. Pripustil, že sa možno viacero nemocníc bude musieť pretransformovať výlučne na covidové nemocnice.

Doplnil, že kým minulý týždeň bolo hospitalizovaných 2896 osôb, tento týždeň ich je 3142. Na umelej pľúcnej ventilácii je 248 osôb, minulý týždeň to bolo 226 pacientov. Reprodukčné číslo na Slovensku sa pohybuje na úrovni 1 až 1,1. Kritickými sú okresy Nitra, Trenčín, Banská Bystrica, Ilava a Martin.

Pozitívum však vidí v tom, že z karantény sa do nemocníc postupne vracajú zdravotnícki pracovníci. Aktuálne je ich v karanténe 2582. Avizoval, že počas budúceho týždňa príde na Slovensko 5000 dávok vakcíny proti novému koronavírusu od spoločnosti Moderna. V posledný januárový týždeň dovezú ďalších 6000 dávok. Vakcíny by podľa neho mali prichádzať na Slovensko približne na týždennej báze. Do piatka sa podľa neho zaočkovalo viac ako 19.000 ľudí. Očkovacie látky boli rozdistribuované do 55 očkovacích miest. V stredu (13. 1.) by malo na Slovensko prísť ďalších 41.925 dávok vakcíny od spoločnosti Pfizer.

Krajčí povedal, že v rámci vakcinácie môžu pomôcť aj mobilné výjazdové služby. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k piatku evidoval 20 podozrení na nežiaduce účinky po vakcíne Comirnaty, z nich tri boli závažné. Malo ísť o anafylaktickú reakciu, pretrvávajúci zvýšený krvný tlak a prekolapsový stav. Z nezávažných nežiaducich účinkov hlásili bolesť v mieste vpichu, zimnicu, nevoľnosť, zvýšenú teplotu, slabosť či bolesť hlavy.

Zverejnia výzvy k zriadeniu mobilných odberných miest

Minister informoval, že rezort zdravotníctva najneskôr v pondelok (11. 1.) zverejní výzvy na zriadenie mobilných odberných miest (MOM) na antigénové testovanie ľudí na ochorenie COVID-19. Jedna výzva sa bude týkať pre už zapojených a druhá pre nových poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti, ktorí budú chcieť pomôcť s testovaním ľudí.

Pre súčasných poskytovateľov sa podľa ministra umožní testovať dlhšie ako osem hodín. Testovať budú môcť aj cez víkendy. „V druhej výzve pre nových poskytovateľov bude zadefinované, že musia poskytovať túto službu minimálne šesť dní a z toho aspoň jeden víkendový deň,“ vysvetlil Krajčí.

Výzvy budú podľa jeho slov otvorené počas celého januára. „Kto splní podmienky, bude s ním okamžite podpísaná zmluva,“ deklaroval.

Minister tak reagoval aj na žiadosť mesta Bratislavy, ktoré volá po zriadení ďalších 20 až 25 MOM. Hlavné mesto sa preto obrátilo so žiadosťou na ministerstvo zdravotníctva, aby čím skôr spustilo výzvu na zriadenie ďalších MOM a aby zároveň zmenilo niektoré podmienky.

„Napríklad, aby jeden subjekt mohol prevádzkovať viac MOM. V pôvodnej výzve mohla jedna firma prevádzkovať len jedno MOM,“ spresnil primátor Bratislavy Matúš Vallo. Mesto taktiež žiada, aby mohli testovať medici aj bez prítomnosti zdravotníkov a aby sa v MOM mohlo dať testovať i cez víkendy. Spoločne s regionálnym úradom verejného zdravotníctva už samospráva pripravuje možné priestory, ktoré chce zadarmo ponúknuť zriaďovateľom nových MOM.

(TASR, ste)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články