Odkaz z Moskvy do Ríma: pápež použil nesprávny tón, ktorý neprispieva k dialógu

Pápež František vraj použil nesprávny tón pri opise konverzácie s patriarchom Kirillom. Hlása to Moskovský patriarchát, ktorý pripomína, že jeho stádo je na oboch stranách konfliktu na Ukrajine.

Patriarcha Kirill. Foto: TASR/AP Patriarcha Kirill. Foto: TASR/AP

„Je poľutovaniahodné, že mesiac a pol po konverzácii s patriarchom Kirillom pápež František zvolil nesprávny tón na vyjadrenie obsahu tejto konverzácie. Takéto vyjadrenia sotva môžu podporiť ďalší konštruktívny dialóg medzi rímskokatolíckou a ruskou pravoslávnou cirkvou, ktorý je v súčasnosti tak potrebný.“

Takto komentoval slová pontifika v nedávnom rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera Moskovský patriarchát. Rímsky biskup v periodiku otvorene spomína Rusov, Rusko, Vladimira Putina a Ukrajinu v kontexte aktuálnej vojny na Ukrajine.

František sa v interview v talianskom médiu týmito slovami vrátil k marcovému videotelefonátu s Kirillom. „Braček, nie sme štátni duchovní, nemôžeme používať jazyk politiky, ale Ježišov jazyk. Sme pastieri toho istého svätého Božieho ľudu. Preto musíme hľadať mierovú cestu, aby sme ukončili streľbu zbraní. Patriarcha sa nemôže premeniť na Putinovho miništranta.“

Patriarcha Moskvy a Ruska vo vlastnom stanovisku súhlasil, že je nutné vyhnúť sa ďalšiemu vyostreniu konfliktu. „Samozrejme, súčasná situácia mi spôsobuje veľkú bolesť. Moje stádo je na oboch stranách konfliktu a väčšina z nich sú ortodoxní ľudia. Časť opačnej strany je tiež vo vašom stáde. Chcel by som preto, nechajúc geopolitický aspekt bokom, položiť otázku: ako môžeme my a naše cirkvi ovplyvniť situáciu? Ako môžeme konať spoločne, aby sme nastolili mier pre znepriatelené strany s jediným cieľom, ktorým je nastolenie mieru a spravodlivosti? Za týchto podmienok je veľmi dôležité vyhnúť sa ďalšej eskalácii.“

Uvažovalo sa, že katolícky a pravoslávny líder sa po druhý raz stretnú v júni v Jeruzaleme. Ekumenické stretnutie sa však odložilo, no zatiaľ nezrušilo. Po novom by schôdzka František – Kirill mohla byť v Bratislave.

Kirill kritizuje NATO, spomína lekciu z Odesy v roku 2014

Katolícky líder sa v interview tiež zmienil o tom, že NATO „štekalo“ pred ruskými bránami, čo vyvolalo polemiku v niektorých západných médiách. Aj keď geopolitiku chcel nechať bokom, Kirill v reakcii na Františkove slová pripomenul, že Severoatlantická aliancia ubezpečila pred rozpadom Sovietskeho zväzu nástupnícke Rusko, že sa nebude ďalej rozširovať na východ. NATO sa však roztiahlo na východ a ak by do NATO vstúpila Ukrajina, jej rakety by mohlo do niekoľkých minút doletieť do Moskvy: „Rusko by to nemohlo a nemôže dovoliť.“

Ruská pravoslávna cirkev vo vyhlásení ďalej podčiarkla, že aktuálny konflikt na Ukrajine sa podľa nej začal v roku 2014 na Majdane v Kyjeve, čo viedlo k zmene vlády a potom nacistické skupiny v ukrajinskej Odese napadli mierové zhromaždenie po rusky hovoriacich občanov, dodal pravoslávny líder. Ľudia údajne utiekli do blízkej budovy, ktorú zapálili, pričom niektorí zahynuli vnútri a iní vyskočili z okien a utŕžili zranenia, uzatvára náboženský predstaviteľ, ktorý vidí priamu spojitosť s následným dianím v regiónoch Donbas a Doneck: „Toto všetko sme sledovali naživo v televízii. Táto desivá lekcia z Odesy ovplyvnila rozhodnutia obyvateľov juhovýchodnej Ukrajiny pri obrane svojich práv.“

Pápež u Putina? Nemáme žiadnu dohodu

Argentínsky pápež pre talianske médium tiež spomenul, že ruského prezidenta Vladimira Putina požiadal o schôdzku v Moskve. O stretnutí neexistuje žiadna dohoda, keďže podobné iniciatívy sa prerokúvajú po diplomatickej linke, reagoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre agentúru TASS.