Kočner v novej nahrávke o zozname advokátov v jeho telefóne, kritike novinárov a Fica

Marian Kočner. Foto: TASR/Jakub Kotian

Denník Štandard získal novú nahrávku Mariana Kočnera, ktorá pochádza z jeho rozhovoru s podnikateľom Erikom Mikurčíkom na Silvestra 2017. V texte nájdete aj jej zvukový záznam.

Jej prvú časť, ktorá sa týkala sporu o hotel Carlton, sme zverejnili minulý týždeň. Medzitým sme požiadali o reakciu aj ostatné dotknuté osoby, ktoré boli na nahrávke spomenuté v citlivom kontexte. Dnes zverejňujeme nahrávku celú.

Marian Kočner na nahrávke opisuje pozadie, ktoré je potrebné podchytiť, aby bol záujemca úspešný s konkurzom na bratislavských súdoch. Následne Mikurčíkovi hovorí o mediálnom prostredí, o novinároch, ktorých neznáša, pričom sa dotkne aj Jána Kuciaka.

Za ktorým sudcom treba ísť

Kočner na nahrávke podnikateľa Erika Mikurčíka presviedča, že on sám sa v kauze Technopol nachádza v podobnej situácii ako Mikurčík. Kočner je v tejto kauze obvinený z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. „Oni tvrdia, že platba zmenkou nie je platba, čo je blbosť,“ tvrdí Kočner Mikurčíkovi.

Mafián Kočner Mikurčíkovi opisuje aj svoje know-how, k akým sudcom je potrebné sa dostať a akých advokátov si treba najať, aby bol konkurz úspešný. „Tak treba tieto vzťahy poznať,“ vysvetľuje Kočner. „No... je to taká pre mňa neznáma – celé sa zorientuvávam v novom segmente,“ odpovedá zjavne prekvapený Mikurčík. Kočner sa zasmeje: „No ja som v tomto zorientovaný dlho, súdne spory sú aj mojou celkom takou zaujímavou doménou.“

Kočner mu spomína, že sa „právničine“ začal venovať pri kauze zmenky televízie Markíza, kde bol medzičasom právoplatne odsúdený. „Zistil som, že si to musím vždycky aj ja preštudovať... Ja mám teraz v telefónnom zozname 147 právnikov. Každý je na niečo vhodný, ale vždy to ja po nich všetko kontrolujem,“ opisuje kontroverzný podnikateľ a pokračuje: „Ak idem robiť niečo podobné ako vy, tak ja to robím tak, že ja si sám nakreslím mozaiku, model, príbeh, myslím na to dva týždne a to rozoberám a je**em to do šuplíka na mesiac a potom to po mesiaci zase vytiahnem. A toto robím tri mesiace a opravujem si to a keď to ja mám hotové, tak to dám právnikom pozrieť, že nech sa na tie kroky pozrú. Lebo to treba mať fakt dobre pripravené. Napríklad ten Technopol sme pripravovali od konca septembra – ja som to pripravoval a spustili sme to 6. decembra a 8. decembra som ho vyhral.“

Na konkurzy Kočner odporúča kontroverznú správkyňu Evu Timár Myjavcovú, ktorá je už medzičasom obvinená za trestný čin zasahovania do nezávislosti súdov.  

Prípadne odporúča akýchsi „Boľošovcov“. S advokátom Matúšom Boľošom si Kočner písal o kauze Carlton aj v Threeme. Napísal mu: „Zoro tam už tvrdo pracuje.“ Boľoš odpovedal: „Sú dosť podľa mňa ďaleko pred Erikom.“

Boľoš bol pri kauze zmeniek podľa NAKA Kočnerovou spojkou, písal mu počas súdnych pojednávaní v civilnom spore. Boľoš mal tieto odkazy posielať právnikovi Pavla Ruska, ktorého Kočner vtedy žaloval. Išlo o vzájomne vykonštruované úkony medzi Ruskom a Kočnerom, ktoré mali viesť k okradnutiu Markízy cez vyfabulované zmenky. Kočner s Ruskom sú v tomto prípade právoplatne odsúdení. Boľoš bol ako správca konkurznej podstaty obvinený aj v prípade konkurzu developerskej spoločnosti v Banskej Bystrici.

(viac…)
Matej Gašparovič

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]