Prihlásiť sa

Plošné testovanie rozdeľuje Slovensko

ve¾kokapacitné odberové miesto na testovanie COVID-19 v priestoroch umyvárne Dopravného podniku mesta Košice Testovanie na COVID-19 (Zdroj: TASR)

Projekt plošného testovania, ktorý vláda odštartovala prvým kolom minulý víkend, sa nestretol s pochopením všetkých Slovákov. Prieskum Sociologického ústavu SAV „Ako sa máte, Slovensko?“ ukazuje, že vyše tretiny Slovákov s plošným testovaním nesúhlasí.

Úplných podporovateľov a odporcov plošného testovania je na Slovensku takmer rovnako. Skupina úplných podporovateľov a odporcov plošného testovania na COVID-19 je približne rovnaká. Vyplýva to z novembrového prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý sleduje názory Slovákov na problematiku od začiatku pandémie.

Na otázku, či s celoplošným testovaním respondenti súhlasia alebo nesúhlasia, sa 22,9 percenta respondentov priklonilo k odpovedi, že úplne súhlasia, 21,5 percenta opýtaných súhlasilo. K jednoznačnému názoru sa nevedelo prikloniť 20,6 percenta, 13,2 percenta nesúhlasilo a 21,8 percenta rozhodne nesúhlasilo.

„Na Slovensku existuje približne pätina obyvateľov, ktorá nemá jasný názor na opatrenie v podobe celoplošného testovania na koronavírus. Je dôležité, aby vláda či iné inštitúcie dokázali jasnejšou, predvídateľnejšou a konzistentnejšou komunikáciou vysvetliť obyvateľom dôležitosť opatrení, a tak zabezpečili ich pochopenie a zvýšili ochotu v ich dodržiavaní,“ uviedla Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Z prieskumu tiež vyplýva, že medzi najväčších zástancov plošného testovania patria voliči OĽaNO, z ktorých 62 percent s ním rozhodne súhlasí, a tiež voliči strany Za ľudí, z ktorých 39,5 percenta rozhodne súhlasí s testovaním.

Naopak, s plošným testovaním najmenej súhlasia voliči ĽSNS, ide o 49,4 percenta, ktoré s ním rozhodne nesúhlasí. Ďalej ide o voličov strany Smer-SD, konkrétne 37,7 percenta s ním rozhodne nesúhlasí. V rámci voličov strany Hlas-SD s celoplošným testovaním rozhodne nesúhlasí 33 percent.

Prieskum realizoval Sociologický ústav SAV v období od 29. októbra do 4. novembra 2020 na vzorke 1 000 ľudí.

(tasr/top)


Tomáš Pilz