Tam, kde zomierajú sny o hnoji

Policajti používajú slzotvorný plyn na rozohnanie protivládnych demonštrantov v oficiálnej rezidencii srílanského premiéra Ranila Vikramasingheho počas protestu v Colombe. Foto: TASR/AP Demonštranti vtrhli do úradu premiéra Srí Lanky; bol vyhlásený výnimoèný stav

Tam, kde zomierajú sny o hnoji

Naposledy takto dav obsadil prezidentský palác v roku 2014, keď na Ukrajine vyhnali Viktora Janukovyča. Odvtedy tomu bol najbližšie Emmanuel Macron, keď vrcholilo hnutie žltých viest. Ale v plnej paráde to máme znova až teraz. Obyvatelia Srí Lanky vydrancovali sídlo premiéra, najvyššieho činiteľa krajiny po tom, čo prezident Gotábaja Rádžapakše utiekol z krajiny.

Policajti používajú slzotvorný plyn na rozohnanie protivládnych demonštrantov v oficiálnej rezidencii srílanského premiéra Ranila Vikramasingheho počas protestu v Colombe. Foto: TASR/AP

Výrazné príbehy si žiadajú výrazné vysvetlenia. Nič nie je väčším pokušením pre ilúziu, že niečomu rozumieme. V tomto prípade, že idiotský, takmer maoistický a západnými progresivistami podporovaný pokus o organickú revolúciu v poľnohospodárstve doviedol krajinu počas jediného roka k hladomoru.

Realita je vždy zložitejšia. Po prvé je tu lokálna politika na Srí Lanke, ktorú teraz už asi týždeň milióny ľudí na internete poctivo študujú. Predchádzajúce vlády sa veľmi neprozreteľne zadlžili Číne a keď potom Srí Lanka nezvládala splácať, Číňania si za to zabrali prístav, ktorého zmysel do budúcnosti nemôže byť iný ako vojenský. A potom je tu pandémiou zapríčinená celosvetová ekonomická volatilita, keď chaoticky prepuká globálny nedostatok niečoho a hneď zase niečoho iného. Ale možno si spomeniete na príslovie, ktoré v čase veľkej finančnej krízy spopularizovali ekonómovia: kríza je ako odliv, ktorý ukáže, kto sa kúpal bez plaviek.

Takže keby ceny lietali menej divoko, možno by nedošlo až na ten odlet prezidenta na Maldivy. Ale v zásade hral hlavnú úlohu idiotský, takmer maoistický a západnými progresivistami podporovaný pokus o organickú revolúciu v poľnohospodárstve – ten už nikto neodpára.

Gotábaja Rádžapakše. Foto: TASR/AP

Z desiatich rokov sa stal rok

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Martin Weiss
Ďalšie články