Škandály, klamstvá a výhovorky. Johnson bol nenapraviteľný a bez vízie, jeho pád musel prísť

Boris Johnson. Foto: TASR/AP Boris Johnson

Škandály, klamstvá a výhovorky. Johnson bol nenapraviteľný a bez vízie, jeho pád musel prísť

Že politická kariéra britského premiéra Borisa Johnsona je na infúzkach, bolo jasné minimálne od pondelka 6. júna, keď s odretými ušami prežil hlasovanie o dôvere v lídra Konzervatívnej strany. Vtedy za jeho dôveru hlasovalo 211 poslancov a proti ich bolo 148. To znamená, že 41 percent konzervatívnych poslancov nedôverovalo vlastnému šéfovi. Keď v roku 1990 proti Margaret Thatcherovej hlasovalo 41 percent vlastných poslancov, odstúpila. Aj Theresa Mayová hlasovanie o dôvere politicky prežila len o pár mesiacov. Johnson mohol hlasovanie o dôvere využiť ako varovanie, poučiť sa a zmeniť štýl vládnutia. Lenže to by nebol Borisom Johnsonom. Naplnil tak slová konzervatívneho politika Enocha Powella, ktoré sa pri podobných príležitostiach citujú v Británii: „Všetky politické životy, pokiaľ nie sú prerušené v šťastnom okamihu uprostred prúdu, sa končia neúspechom, pretože taká je povaha politiky a ľudských záležitostí.“

Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Kauza, ktorá stála Johnsona kreslo, je vlastne maličkosť. Na začiatku júla sa objavilo obvinenie, že konzervatívny politik Chris Pincher sa opil v Carlton Clube – tradičnom gentlemanskom klube, od svojho založenia spájanom s Konzervatívnou stranou – a obchytkával ďalších dvoch mužských prítomných. Pincher sa ku všetkému priznal a rezignoval na všetky svoje funkcie, bol aj vyhodený z parlamentného klubu. Tým sa to mohlo skončiť. Lenže Pincherov odchod komplikovali dve okolnosti.

Po prvé, Pincher bol zástupcom „hlavného biča“, ako znie doslovný preklad funkcie Chief Whip. Ten má spolu so svojimi zástupcami za úlohu kontrolovať stranícku disciplínu v parlamente, teda hlavne to, že poslanci hlasujú tak, ako majú. V našom kontexte má podobnú funkciu predseda poslaneckého klubu. Whipovia majú ale za úlohu aj pomáhať riešiť problémy medzi spolustraníkmi. Ak by sa poslanec stal terčom sexuálneho obťažovania, obrátil by sa so svojou sťažnosťou na kanceláriu whipov. Preto je Pincherovo obvinenie väčším škandálom ako u bežného poslanca.

Po druhé sa ukázalo, že to nie je prvý Pincherov prehrešok. V roku 2017 vraj sexuálne napadol olympijského veslára a kandidáta na poslanca Alexa Storyho. Nevhodne sa vraj dotýkal aj bývalého labouristického poslanca Toma Blenkinsopa, ktorý ho za to kamsi poslal. Johnson bol o týchto škandáloch informovaný, napriek tomu Pinchera menoval zástupcom „hlavného biča“.

Zopár rekordov

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Ďalšie články