Blair avizuje koniec prevahy Západu. No jednu vec nedopovedal

Tony Blair. Foto: archív. Snímka obrazovky 2022-07-17 o 22.10.04

Blair avizuje koniec prevahy Západu. No jednu vec nedopovedal

Tony Blair. Foto: archív.

Politické celebrity, ktoré sa stiahli do dôchodku, majú jednu cennú výhodu. Môžu hovoriť slobodnejšie ako kedysi.

Tony Blair to pomenoval celkom presne. Vojna v Európe ukazuje, že sa blížime k zlomovej ére, ktorá prinesie koniec politickej a ekonomickej dominancie Západu. Ako najsilnejší hráč sa presadí Čína.

Znamená to, že s liberálnym svetovým poriadkom, ako si ho pred tridsiatimi rokmi kreslili globalisti, to bude nakoniec celkom inak.

Romantické predstavy „univerzalistov“ ohlasoval americký filozof Francis Fukuyama v slávnej eseji (a neskôr knihe) Koniec dejín. V roku 1989, po kolapse komunistických režimov, Fukuyama predpovedal veľké, celosvetové víťazstvo západnej liberálnej demokracie. Časom sa mala slobodná spoločnosť presadiť univerzálne. Hľadanie ideálneho poriadku sa malo skončiť. Dejiny sa mali zavŕšiť.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Dag Daniš
Ďalšie články