7 dní v kocke: Matovič si urobil z OĽaNO sporiteľňu. Má v nej milióny

Foto: OĽaNO/FB 99120473_2832832786829745_8181101534176608256_n

7 dní v kocke: Matovič si urobil z OĽaNO sporiteľňu. Má v nej milióny

Foto: OĽaNO/FB

V rubrike 7 dní v kocke Dag Daniš pravidelne komentuje hlavné témy týždňa. Dnes o úsporách schránkovej firmy OĽaNO, o krízových plánoch Bruselu na plynové kvóty, o nadpráci Lengvarského pri štvrtej očkovacej dávke a o konci éry „lacných peňazí“.

1. Ako schránková firma

Znie to komicky, ale finančne najbohatšou slovenskou stranou je tá najmenšia a pomerne mladá: OĽaNO. Je to uzavretá „strana“ s pár desiatkami členov, ktorí neplatia členské. Má jedného zamestnanca. Jej sídlo funguje len ako adresa, nie ako pracovisko (tým pripomína schránkové firmy). Príjmy má takmer výlučne zo štátneho rozpočtu – na politickú činnosť.

Z celkového majetku Obyčajných (11,6 milióna eur) tvoria drvivú väčšinu peniaze na bankových účtoch (11,1 milióna eur). Vyplýva to z výročných správ strán, ktoré zverejnilo ministerstvo vnútra. Matovič si urobil zo strany malú banku. Sporiteľňu. Robí to tak už od začiatku. Namiesto financovania činnosti (pracovných tímov, projektov, kancelárií) si ukladá každoročné miliónové dotácie na bankový účet.

Medzi najväčšie výdavkové položky Matovičovej strany patrili investície do podpory statusov OĽaNO na Facebooku. Sociálnej sieti zaplatila za rok 72-tisíc eur. Najviac zo všetkých strán. Výsledky ukázali, že to veľmi nezabralo. Obyčajní stratili viac ako 12-tisíc sledovateľov. Ešte výraznejšie klesali počty interakcií (aktivity verejnosti pri online obsahu Obyčajných).

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Dag Daniš
Ďalšie články