O plynovej kríze sa už rozhodlo

Uhol pohľadu: najlepším liekom na nedostatok sú vysoké ceny. Aké jednoduché. Najrýchlejším spôsobom, ako vyrobiť nedostatok, je znížiť ceny. Aké jednoduché a logické.

Ilsutračná snímka, paddleboarding. Foto: TASR/AP

Keď dopyt prevyšuje ponuku, cena rastie. Keď ponuka prevyšuje dopyt, cena klesá. Keď cena rastie, rastie ponúkané množstvo a klesá dopyt. Keď cena klesá, klesá ponúkané množstvo a rastie dopyt. Tá najlogickejšia možná zákonitosť; automatický jav, s ktorým každý podnikateľ a obchodník žije v symbióze, je s ním zrastený, je automatickou súčasťou jeho vnímania života.

Politickí reprezentanti nie sú podnikatelia ani obchodníci. Ten najhorší možný nápad, aký by Európa a svet mohli mať v okamihu, keď si svojou vlastnou vinou a príklonom k zelenej a Green Dealu naordinovali nedostatok energií a ich nezmyselne vysoké ceny, by bolo ceny energií zregulovať, zadotovať, zastropovať. Umelé zníženie ceny by okamžite znížilo ponuku a, naopak, zvýšilo dopyt. A vznikol by fyzický nedostatok rádovo vyšší ako pred reguláciou ceny.

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]