Čo čakajú trhy po amerických voľbách

Ilustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Z pohľadu ekonomiky dôležitú rolu nehrá len výsledok prezidentských volieb. Kongres ostane rozdelený a bude sa v ňom musieť nájsť kompromisná dohoda na rozsah stimulačného balíčka potrebného na povzbudenie ekonomiky počas pandemickej krízy.

Ceny amerických akcií v tomto týždni rástli napriek nejasným výsledkom amerických prezidentských volieb. Najvýznamnejšie akciové indexy Dow Jones, S&P500 a Nasdaq Composite si za prvé štyri dni pripísali viac ako šesťpercentné zisky, a to po dlhšom období poklesu, ktorý možno pripísať neistote pred voľbami.

Tento rýchly rast pôsobí paradoxne, a to minimálne z dvoch dôvodov. Nenaplnili sa dominantné očakávania akejsi modrej vlny. A neistota ohľadom výsledkov volieb sa nekončí. Kľúčom na pochopenie situácie sú, zrejme, u nás menej sledované voľby do amerického Kongresu.

Prezidentské voľby budú pravdepodobne behom na dlhú trať. Už dnes je však zrejmé, že Demokratická strana bude naďalej ovládať Snemovňu reprezentantov. V prípade Senátu výsledky ešte nie sú jasné, no veľmi pravdepodobne si v ňom udržia väčšinu republikáni.

Stimulačný balíček sa presadí

S touto možnosťou, a teda s rozdeleným Kongresom, zrejme počítajú v tomto týždni akciové trhy. Bez ohľadu na osobu prezidenta je už dnes zrejmé, že žiadna zo strán nedosiahla neobmedzenú kontrolu nad americkou hospodárskou politikou.

Variant modrej vlny bol z pohľadu akcionárov, prirodzene, atraktívny. Demokrati presadzujú rozsiahly balíček záchranných a stimulačných opatrení, ktorý by naštartoval ekonomiku v čase pandemickej krízy. Súčasný rozdelený Kongres v kombinácii s konfrontačným Trumpom nebol schopný v posledných týždňoch nájsť zhodu týkajúcu sa rozsahu balíčka. Túto neschopnosť dohody možno aspoň z časti pripísať vyhrotenej predvolebnej atmosfére.

Rozdelený Kongres, nech už bude prezidentom ktokoľvek, garantuje, že ani jedna zo strán si nebude môcť presadiť extrémne návrhy. Stimulačný balíček tak po upokojení predvolebných vášní nakoniec prejde, hoci v menšom rozsahu, než by si predstavovali demokrati.

Republikánska väčšina v Senáte zase zablokuje návrhy na razantné zvýšene daní, ktoré by radi presadili demokrati. Biden ako pravdepodobný prezident zrejme uvoľní imigračnú politiku, čo korporácie budú vnímať ako plus, a bude presadzovať opatrenia na znižovanie emisií, čo zas bude pre ekonomiku mínus. Zároveň však demokrati nebudú môcť presadiť chystané tvrdé regulácie technologických firiem.

Otvorenou otázkou, ktorá je v kompetencii prezidenta, je zahraničnoobchodná politika, najmä voči Číne.

Témou sa opäť stane pandémia

V každom prípade, voľby navodili pre akciové trhy v podstate situáciu, kde nemohli prehrať. Demokratické víťazstvo by prinieslo rýchlu fiškálnu stimuláciu, ale v dlhodobom horizonte vyššie dane a viac regulácie. Rozdelený Kongres prináša istotu stredovejšej politiky a dlhodobej stability.

V ďalších dňoch, možno už dnes, zrejme nastane určitá korekcia a do popredia sa postupne vrátia aj iné témy, najmä pokračujúca pandémia a s ňou súvisiace ekonomické dopady.

Ďalšie články od Pavol Minárik
Ďalšie články
„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

Po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin spustil čiastočnú mobilizáciu, objavili sa na internete vtipné videá s opitými odvedencami, ale aj správy o nedostatočnom výcviku mužov. Zaznievali slová ako fiasko či fraška. Český bezpečnostný expert Jan Ludvík však varuje, aby sme neboli ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande.