Protiofenzíva Ukrajiny je na spadnutie. Západné zbrane menia pomer síl, ale stále je to riskantné

Raketomety HIMARS na Ukrajine. Foto: Ozbrojené sily Ukrajiny Himars

Protiofenzíva Ukrajiny je na spadnutie. Západné zbrane menia pomer síl, ale stále je to riskantné

Na Ukrajinu prúdi západná technika a svet čaká, či Ukrajina prejde po prvý raz skutočne do útoku. Avizovaná protiofenzíva má mieriť na územie južného pobrežia Ukrajiny, kde sa Rusko už dlhšie „zakopáva“ a snaží sa ho viacerými prostriedkami rusifikovať. Ide však zároveň o jedno z ekonomicky dôležitých území pre budúcnosť ukrajinského štátu. Prvé informácie naznačujú, že sa už začína protiútok.

Raketomety HIMARS na Ukrajine. Foto: Ozbrojené sily Ukrajiny

Dodávky západných zbraní dávajú podľa analytikov a západných agentúr Ukrajine šancu na vstup do ďalšej fázy vojny. Ukrajinská armáda začala v ostatných týždňoch získavať späť pozície v Chersonskej oblasti, ktorá je významným poľnohospodárskym regiónom a umožňuje pozemné spojenie s anektovaným Krymským polostrovom. Cherson bolo prvé väčšie mesto, ktoré ruské sily pri invázii ovládli, potom získali kontrolu aj nad Chersonskou oblasťou.

Americký Inštitút pre výskum vojny (ISW) vo svojej najnovšej pravidelnej analýze diania na bojisku uviedol, že ukrajinské sily sa pravdepodobne chystajú spustiť alebo v sobotu už spustili v oblasti protiofenzívu. V každom prípade, informácie z otvorených zdrojov o rýchlosti ukrajinského postupu budú obmedzené, uviedol inštitút.

Ukrajinskí predstavitelia vrátane prezidenta Volodymyra Zelenského hovoria o protiofenzíve na juhu Ukrajiny už dlhšie. Cieľom majú byť životne dôležité pobrežné oblasti. „Juh je dôležitý z dvoch dôvodov. Ekonomický význam v Donbase sa limitne blíži k nule, čo neplatí o čiernomorskom pobreží, ktoré je ekonomicky omnoho dôležitejšie. Druhý dôvod, keby ofenzíva uspela, donútilo by to stiahnuť jednotky z iných oblastí. To je koniec koncov dôvod, prečo sú Ukrajinci na juhu takí aktívni – znervózňujú Rusko, vyvíjajú naň tlak, aby nemohlo poslať na východný front všetko, čo majú,“ povedal pre Echo24 vojenský analytik a spolupracovník redakcie Lukáš Visingr.

Podľa analytikov ISW účinok západných zbraní vyvolal znepokojenie v ruskom informačnom priestore. Stoja za ním najmä presné útoky amerických systémov HIMARS na kľúčové miesta logistiky či velenia ruskej armády. Inštitút sa napríklad zmieňuje o jednom účte na Telegrame, ktorý hovorí o týchto raketových systémoch ako o zlomovom bode v priebehu vojny. Ukrajinské útoky proti ruskej vojenskej infraštruktúre vidí ako potenciálne devastujúce pre budúcu ruskú ofenzívu. Aj podľa západných zdrojov viedli presné zásahy k tomu, že doterajšie masívne salvy ruských rakiet prerušili potrebné presuny techniky a jej krytie.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Záviš Dobiašovský
Ďalšie články