Matovič si kreslí plán, ako prefackať Sulíka

Igor Matovič. Foto: TASR. Igor Matoviè TK

Matovič si kreslí plán, ako prefackať Sulíka

Igor Matovič. Foto: TASR.

Po prvom kole koaličnej krízy sa vyjasnila jedna podstatná vec: Matovič s Hegerom sú pripravení vládnuť aj bez SaS. Spoliehajú sa na dohody s trojicou konzervatívnych poslancov okolo Tomáša Tarabu. Témy predčasných volieb sa tým ale nezbavia.

Taraba sa rokovaniam s Kollárom či Matovičom nebráni. Do konca leta si zrejme dohodnú niečo, čo by sa dalo nazvať pakt o neútočení. Alebo tichá dohoda o tolerancii menšinovej vlády. Matovičovi by to umožnilo pokoriť Sulíka, zamávať mu na rozlúčku a vládnuť nejaký čas ďalej. No bez pevnej väčšiny a s nožom na krku.

Očakávať od rokovaní s Tarabom viac by bolo asi prudko nereálne. A nielen preto, že časť ministrov a poslancov sa desí zaklínadla s logom „závislosť od fašistov“.

Problém má – na čo sa často zabúda – aj opačný koniec. Aj Tarabu desí predstava, že by mal verne podporovať vládu s Remišovou či Naďom. A ich politiku vyzbrojovania Ukrajiny a obchodných sankcií. To isté platí o ďalších poslancoch okolo Tarabu, ktorí prišli do parlamentu na kandidátke kotlebovcov. Profilujú sa ako radikálne opoziční a konzervatívni poslanci, pre ktorých je neprijateľné podporovať súčasný silne „atlantický“ kurz vlády.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Dag Daniš
Ďalšie články