Webbov teleskop odfotil galaxiu Koleso voza vzdialenú pol miliardy svetelných rokov

Fotografia galaxie Koleso voza zhotovená vesmírnym ďalekohľadom Jamesa Webba. Foto: TASR/AP Fotografia galaxie Koleso voza zhotovená vesmírnym ďalekohľadom Jamesa Webba. Foto: TASR/AP

Ďalekohľadu Jamesa Webba sa podarilo zhotoviť fotografiu galaxie Koleso voza vzdialenej pol miliardy svetelných rokov. Prístroj za desať miliárd dolárov pritom disponuje úložiskom, ktoré mu nevydrží dlhšie ako jeden deň.

Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba (JWST) sa podarilo zachytiť s nezvyčajnou jasnosťou galaxiu, ktorá je pre svoj jedinečný vzhľad známa ako Koleso voza. Oznámili to v utorok Európska vesmírna agentúra (ESA) a Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Koleso voza je od Zeme vzdialené asi 500 miliónov svetelných rokov a leží v súhvezdí Sochár. Svoj nezvyčajný tvar získalo po zrážke dvoch galaxií. V dôsledku nárazu vznikli dva prstence, ktoré obklopujú stred galaxie ako „vlnky v jazierku, keď do neho hodíte kameň“, uviedla NASA a ESA v spoločnom vyhlásení.

Menší biely prstenec sa drží blízko stredu galaxie, zatiaľ čo vonkajší prstenec sa so svojimi farbenými lúčmi už 440 miliónov rokov rozpína smerom do vesmíru, uvádza sa vo vyhlásení. Pri tom, ako sa vonkajší prstenec rozpína, naráža na plyn, v dôsledku čoho vznikajú nové hviezdy.

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba. Foto: TASR/AP

Webbov teleskop vidí oveľa ďalej ako jeho predchodca

Fotografiu ojedinelej prstencovej galaxie, o ktorej sa predpokladá, že predtým, ako sa zrazila s druhou menšou galaxiou, bola špirálovou galaxiou ako Mliečna dráha, sa podarilo zachytiť aj Hubblovmu teleskopu.   

No Webbov teleskop, ktorý bol do vesmíru vypustený vlani v decembri, má ďalekosiahlejší dosah. Dokáže vidieť aj cez „obrovské množstvo horúceho prachu“, ktorý zakrýva výhľad na Koleso voza, uvádzajú vesmírne agentúry.

Vďaka tomu sa podarilo odhaliť nové detaily o formácii hviezd v tejto galaxii, ako aj o správaní supermasívnej čiernej diery v jej jadre, uvádzajú agentúry vo vyhlásení.

Vesmírny ďalekohľad má úložisko menšie ako smartfón

Hoci je Webbov teleskop schopný zachytiť kozmické objekty vzdialené stovky miliónov kilometrov, veľkosť jeho úložiska sa môže zdať na dnešné pomery smiešne malá. V čase, keď smartfón vo vrecku bežného používateľa dokáže prechovať 128 GB dát, JWST disponuje SSD diskom s kapacitou 68 GB.

To znamená, že ďalekohľad dokáže vyčerpať celú pamäť za jeden deň práce. Všetky údaje sú teda každých 24 hodín prepísané. Zároveň sa očakáva, že disk bude postupom času degradovať a strácať svoju kapacitu.

Dôvodom takejto nedokonalosti je fakt, že vývoj JWST začal v roku 2003, kedy bolo 68 gigabajtov plne postačujúcich a rýchlejšie SSD disky boli nadštandardnou výbavou. Očakáva sa, že teleskop, ktorý stál NASA 10 miliárd dolárov, vypustený v decembri minulého roka vydrží v prevádzke približne dve dekády.

Snímka z Webbovho teleskopu. NASA ju označuje za najhlbšiu infračervenú snímku vesmíru, aká bola doteraz vytvorená. Foto: NASA

(tasr, min)


Ďalšie články