Trump by nás nechal v štichu a iné preverené múdrosti

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin si podávajú ruky počas bileterálneho stretnutia na dvojdňovom summite krajín G-20 v japonskej Osake 28. júna 2019. Foto: TASR/AP Summit krajín G20 v Osake Trump Putin

Trump by nás nechal v štichu a iné preverené múdrosti

Minulý týždeň hovoril bývalý prezident Donald Trump na jednej republikánskej konferencii na Floride, a ako niektorí novinári informovali, pochválil sa tam okrem iného tým, že opísal, ako povedal predstaviteľom členských krajín NATO, že by im USA v prípade vojny neprišli na pomoc. To, pochopiteľne, vzbudilo určitú pozornosť, aj u nás na tento citát určití influenceri upozorňovali. Taký ten typ ľudí, čo deklarujú, že patríme na Západ, a bojuje proti populizmu. „Odkaz pre zostávajúcich fanúšikov Donalda v Európe a u nás. Pokiaľ by nás teroristické a fašistické Rusko napadlo, Trump by nás nechal osamotených,“ komentoval to jeden z nich.

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin si podávajú ruky počas bileterálneho stretnutia na dvojdňovom summite krajín G-20 v japonskej Osake 28. júna 2019. Foto: TASR/AP

Áno, Trump tie slová skutočne povedal. Jeho vystúpenie bol typický Trumpov hodinu trvajúci entertainment, v ktorom prevažne spomínal na to, čo dokázal v úrade. Niečo z toho bola pravda, niečo nie, ako sme u neho zvyknutí. Pre tých, ktorí sledujú súčasnú americkú politiku, možno stojí za vyzdvihnúť jeden moment.

Trump do svojich greatest hits zaradil aj boj proti indoktrinácii detí rodovou ideológiou. Lenže to je niečo, na čom Trump nemá najmenší podiel. To je reálna politika, zhmotnená do vládnych vyhlášok, ktorú uvádza do praxe floridský guvernér Ron DeSantis. O ktorom sa hovorí ako o tom republikánskom politikovi, ktorý má najlepšiu šancu Trumpa pre budúce prezidentské voľby vystriedať. „Starý zbrojnoš“ si vypožičiava jeho úspechy. Výpočet tých jeho vlastných koniec koncov nie je taký obsiahly.

Dôležité je zoznámiť sa s kontextom

Ale späť k tomu, ako by nás Trump nechal v štichu. Ako vedia všetci absolventi mediálnych štúdií, bojovníci proti dezinformáciám a ako vám koniec koncov odporúčajú aj sociálne siete, keď chcete zdieľať nejaký text, dôležité je zoznámiť sa s kontextom. Takže v záujme mediálnej gramotnosti odcitujme trochu viac z Trumpovho prejavu:

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Martin Weiss
Ďalšie články