Vikingovia založili Rusko aj Ukrajinu. Výklad dejín, ktorý sa Putinovi nepáči

Na ilustračnej snímke obraz Everhardusa Kostera (1817–1892): Vikingovia na Temži. Foto: Wikimedia/Everhardus Koster Everhardus_Koster_-_Viking_ships_on_the_river_Thames

Vikingovia založili Rusko aj Ukrajinu. Výklad dejín, ktorý sa Putinovi nepáči

Esej Vladimíra Putina O historickej jednote Rusov a Ukrajincov z minulého júla je zrejme jedným zo základných dokumentov na pochopenie ruskej invázie na Ukrajinu. Ide o položenie ideologických základov k vojne. V článku Putin (teda pokiaľ to naozaj písal on, a nie nejaký jeho poskok) podáva svoju interpretáciu ruských dejín, aby dospel k záveru, že Rusi, Ukrajinci a Bielorusi vždy tvorili jeden národ. Snaha Ukrajincov o vymanenie sa z tohto národa je neprirodzená. Výzva na násilné zjednotenie síce v eseji nezaznie, ale vojna o podrobenie Ukrajiny je jeho logickým dôsledkom.

Na ilustračnej snímke obraz Everhardusa Kostera (1817–1892): Vikingovia na Temži. Foto: Wikimedia/Everhardus Koster

Ku koncu Putin píše: „Som presvedčený, že skutočná suverenita Ukrajiny je možná iba v partnerstve s Ruskom.“ Podľa Putina toto partnerstvo siaha až k počiatkom ruského štátu. „Rusi, Ukrajinci a Bielorusi sú potomkami starej Rusi, ktorá bola najväčším štátom v Európe. Slovanské a iné kmene na rozsiahlom území – od Ladožska, Novgorodu a Pskova až po Kyjev a Černigov – spájal jeden jazyk (ktorý dnes označujeme ako staroruštinu), hospodárske väzby, vláda kniežat z dynastie Rurikovcov a – po pokrstení Rusi – pravoslávna viera. Duchovná voľba, ktorú urobil svätý Vladimir, ktorý bol zároveň novgorodským kniežaťom i veľkokniežaťom kyjevským, dodnes do značnej miery určuje našu spriaznenosť,“ domnieva sa Putin. Lenže z tohto výkladu vzniku ruského štátu mu vypadla jedna dôležitá skupina pravých zakladateľov starej Rusi a budovateľov ruskej identity. Tí, ktorí založili prvý ruský štát, boli nájazdníci zo severu, Vikingovia.

Vyhnali Varjagov, aby ich znovu zavolali

Založenie ruského štátu opisuje Povesť dávnych liet, jedna z najstarších kroník, spísaná na začiatku 12. storočia (po česky prvýkrát v roku 1867 ako Nestorov Letopis ruský v preklade Karla Jaromíra Erbena). Podľa jej autora mnícha Nestora sa slovanské kmene spojili a vyhnali za more Varjagov, ktorí od nich vyberali dane. Čoskoro však krajina upadla do anarchie a vojen. Slovania sa teda niekedy okolo roku 860 rozhodli pozvať Varjagov späť.

Vypočuli ich traja bratia so svojimi rodmi, dvaja mladší, známi ako Sineus a Truvor, rýchlo miznú zo scény, najstarší Rurik sa však usídlil v Novgorode a stal sa uznávaným vládcom celej oblasti. Jeho potomkovia potom presunuli svoje sídlo do Kyjeva, čím vznikla Kyjevská Rus, prvý ruský štát. Rurik a jeho nasledovníci pochádzali z etnika Rus, kmeňa švédskych Vikingov. Ich meno má najskôr základ v staronórskom slove róa, čo znamená veslovať. Stručne povedané: Rusi = veslári. Že termín Rusi pôvodne označoval Švédov, je dodnes vidieť vo fínskom mene pre Švédsko: Ruotsi má evidentne rovnaký základ. Estónsky sa Švédsko povie Rootsi.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Ďalšie články