Keby Inkovia dobyli Európu

Stratené mesto Inkov Machu Picchu. Foto: TASR/AP Peruánske úrady po ôsmich mesiacoch sprístupnili Machu Picchu

Keby Inkovia dobyli Európu

Stratené mesto Inkov Machu Picchu. Foto: TASR/AP

Na českom knižnom trhu sa objavil preklad diela, ktoré v roku 2019 dostalo prestížnu cenu Francúzskej akadémie. Autorom románu nazvaného Civilizácia je Laurent Binet, ktorý si získal pozornosť už svojimi dvoma predchádzajúcimi knihami HHhH a Siedma funkcia jazyka, z ktorých prvá predstavuje veľmi zvláštny životopis Reinharda Heydricha, zatiaľ čo druhá sa zaoberá prostredím francúzskych intelektuálov v 80. rokoch minulého storočia.

Kniha Civilizácia tiež pracuje s históriou, avšak spôsobom, ktorý vo Francúzsku nie je práve obvyklý, zatiaľ čo v americkom a britskom prostredí dosiahol veľkú obľubu. Tým skôr je pozoruhodné, že sa Binetovo dielo dočkalo vo Francúzsku takého ocenenia. Patrí totiž do žánru alternatívnej histórie, a hoci sa oficiálne prezentuje ako román, ide skôr o „literatúru fiktívneho faktu“, pretože väčšina textu má charakter historickej kroniky alternatívnej verzie Európy v 16. storočí, na ktorej brehoch pristáva dobyvateľská výprava z Južnej Ameriky.

Fiktívna zmena histórie

Onen „zlomový bod“, ktorý zmení celé dejiny, však nastane oveľa skôr, už v 10. storočí, a to pre jednu vikingskú loď. Ako je známe, Vikingovia pod vedením Leifa Erikssona dorazia na kanadský ostrov Newfoundland, avšak Binet ich posiela inou trasou, ktorá Severanov zavedie na niekoľko miest v Severnej, Strednej i Južnej Amerike. Vikingovia prinesú do Nového sveta choroby, s nimi však aj nevyhnutné protilátky. Zoznámia indiánov so spracovaním železa, poskytnú im kone a naučia ich stavať a ovládať námorné plavidlá.

Rozprávanie o Vikingoch tvorí prvú krátku časť knihy. V druhej sledujeme Krištofa Kolumba, ktorého výprava sa skončí fiaskom, pretože slávny objaviteľ stretne prekvapivo vyspelých domorodcov a stane sa ich zajatcom. Ďalšie výpravy do Nového sveta preto z Európy ani nevyrazia, ale čoskoro vypláva k brehom Starého kontinentu inkský panovník Atahualpa, ktorý prehral boj o následníctvo v inkskej ríši, a preto pred svojím bratom uteká cez oceán na východ.

Historické zobrazenie Atahualpu. Ilustračné foto: Wikimedia/Ethnologisches Museum Berlin

V Portugalsku tak pristávajú dve stovky exotických cudzincov, medzi ktorými je aj princezná. Tá šokuje kresťanov tým, že celý jej „odev“ tvoria iba náhrdelníky a náramky. To je však iba počiatok obrovského stretu kultúr, ktorý predstavuje zrkadlový obraz toho, čo sa v skutočnosti odohralo v Amerike po príchode španielskych conquistadorov. Práve takéto „otáčanie“ známych historických faktov potom funguje ako hlavný Binetov autorský nástroj v ďalšom priebehu románu, ktorý opisuje vzostup Atahualpu a jeho verných.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Lukáš Visingr
Ďalšie články