Sulíkovci sa podľa Krajniaka snažia zatiahnuť hnutie Sme rodina do koaličných sporov. Dôvod? Reforma dôchodkov

Milan Krajniak. Foto: TASR/Pavel Neubauer Milan Krajniak. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Predloženie návrhu ústavného zákona o dôchodkoch nie je možné vnímať inak, ako pokus zatiahnuť hnutie Sme rodina do koaličných sporov medzi SaS a OĽaNO. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) tak reagoval na pondelkové vyhlásenia strany SaS.

Krajniak skonštatoval, že samotná SaS kritizuje zasahovanie do rezortov ako niečo, čo škodí vzťahom v koalícii. „Nemôžem brať dnešný brífing SaS nijako inak ako pokus, aby sme sa aj my zapojili do nejakých koaličných škriepok a politicky si zasahovali vzájomne do rezortov. Toto ja ani Sme rodina robiť nebudeme,“ poznamenal.

Zákon predložili už pred rokom

Šéf rezortu práce zároveň podotkol, že nie je pravdou, že nepredložil takýto zákon o dôchodkoch. Pred rokom bol podľa jeho slov ústavný zákon o dôchodkoch doručený na Úrad vlády SR, pričom o tom, či bude návrh zaradený na rokovanie vlády, rozhoduje premiér Eduard Heger (OĽaNO). „Úplne chápem, že ho nechce predložiť na rokovanie vlády dovtedy, pokiaľ nebude na tomto návrhu koaličná zhoda,“ dodal.

Krajniak skonštatoval, že o prvom aj druhom pilieri rezort rokuje s odborníkmi už dva roky, aby dosiahol zhodu. Súčasne priblížil, že o týchto témach rokujú aj s odborníkmi zo SaS, o čom má svedčiť aj ich účasť na rozporovom konaní v súvislosti s druhým pilierom medzi ministerstvami hospodárstva a práce v júli tohto roka.

Ak by neboli vyjadrenia SaS len pokusom o zatiahnutie do koaličných sporov, podľa Krajniaka by si návrh určite pripravili lepšie. Pripomenul, že návrh SaS má obsahovať aj ustanovenia o tom, že kto vymyslí nové výdavky v dôchodkovom systéme, musí aj povedať, kde na to zoberie. Zároveň však v zákone navrhujú zaviesť povinný vstup do druhého piliera. To by podľa Krajniaka v závislosti od zvoleného variantu znamenalo nekryté nové výdavky do roku 2030 vo výške 824 miliónov eur alebo 1,455 miliardy eur.

Čo navrhuje SaS

SaS v pondelok predkladá do NR SR ústavný zákon o dôchodkoch, ktorým chce zabezpečiť udržateľnosť dôchodkového systému. Líder strany a minister hospodárstva Richard Sulík to vyhlásil v pondelok predpoludním na tlačovej konferencii. Podotkol, že k týmto zmenám sa zaviazala aj vláda v programovom vyhlásení. Dúfa v dohodu naprieč celým spektrom v parlamente.

„Táto zmena je pre nás veľmi dôležitá, nie jediná, budeme predkladať aj ďalšie zmeny do parlamentu,“ skonštatoval Sulík. Návrh ústavného zákona z dielne SaS je podľa neho kompromisným znením, ktoré vzniklo po konzultáciách s odborníkmi.

Poslanec Peter Cmorej (SaS) priblížil, že návrh obsahuje ustanovenia o tom, že kto vymyslí nové výdavky v dôchodkovom systéme, musí aj povedať, kde na to zoberie. Nemá to však byť na dlh. „Treba napraviť škody, ktoré Robert Fico (Smer) napáchal tým, že všetkým ľuďom nanútil dlhopisy,“ dodal.

SaS zároveň zamýšľa zafixovať veľkosť druhého piliera voči prvému a ústavne zakotviť vstup mladých ľudí do druhého piliera. Malo by byť súčasne ústavne zakotvené, že človek, ktorý si nasporí nadpriemerne, nebude nútený, aby si za všetky peniaze kúpil doživotný dôchodok. Pokiaľ už má niekto zabezpečené doživotné dôchodky z iných zdrojov, napríklad z prvého piliera, z výsluhového dôchodku a podobne vo výške, ktorú určuje zákon, so zvyškom by mohol podľa návrhu SaS slobodne nakladať.

„Naši koaliční partneri majú možnosť ukázať, ako to myslia s touto krajinou,“ vyhlásil Cmorej v súvislosti s prípadnou podporou návrhu v parlamente. SaS je ochotná rokovať aj o stiahnutí zákona, ak by sa vláda zaviazala prijať takýto zákon o dôchodkoch. Sú pripravení rokovať aj o prípadných zmenách. Sulík skonštatoval, že za pokus to stojí.

„Udržateľnosť dôchodkového systému je pre zdravie verejných financií absolútne kľúčová téma,“ zdôraznil predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS). Poznamenal, že dlhodobé verejné financie na Slovensku nie sú v dobrom stave.

Sulík podotkol, že ústavné garancie udržateľného dôchodkového systému mali byť prijaté ešte na júnovej schôdzi spolu s rodičovským bonusom ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Cmorej opísal, že SaS akceptovala prísľub, že ústavné garancie budú prijaté, ale dohody nakoniec podľa jeho slov neplatili a všetky termíny uplynuli. Varoval, že sa SR blíži do stavu, keď dôchodkový systém skrachuje.

Pellegrini: Namiesto hier na reformy by mala vláda zlepšovať život dôchodcov

Namiesto „hier na reformy“ by mala vláda pracovať na reálnom zlepšení života ľudí na Slovensku. Práve seniori sa doposiaľ nedočkali od vlády skutočnej pomoci. V reakcii na predloženie návrhu ústavného zákona o dôchodkoch z dielne SaS to uviedol líder Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Minister financií Igor Matovič aj premiér Eduard Heger si podľa Hlasu vybrali dôchodcov za nepriateľov. „Napriek vážnym varovaniam ekonómov, politikov i seniorov o znižujúcej sa životnej úrovni dôchodcov nedokázali dodnes prijať žiadnu reálnu pomoc staršej generácii pri drastickom zdražovaní. Toto dnes považujeme za zásadnú a nesplnenú povinnosť vlády voči seniorom a až po jej splnení majú koaličné strany právo hovoriť o ďalších návrhoch,“ myslí si Pellegrini.

Zároveň upozornil, že akýkoľvek ústavný návrh zákona v súčasnej politickej situácii nemá šancu prejsť bez podpory OĽaNO alebo Sme rodina. „Kým SaS nepresvedčí jednu z týchto dvoch strán, bude zbytočne robiť tlačové konferencie o ústavných zákonoch. Odporúčam preto končiacej vládnej koalícii, aby namiesto nepretržitých sporov a vzájomného obviňovania sa začala bezodkladne rokovať s opozíciu o termíne predčasných volieb,“ dodal s tým, že to považuje za jediné riešenie, ktoré by Slovensku pomohlo.

(tasr)


Ďalšie články