Kto zahadzuje slobodu prejavu ako špinavú handru

Ivan Bartoš. Foto: Piráti/FB 243516981_10158715330339039_4969580354098387832_n

Kto zahadzuje slobodu prejavu ako špinavú handru

„Ten, kto sa v mene dočasného bezpečia vzdáva podstatnej slobody, nezaslúži si ani slobodu, ani bezpečnosť,“ povedal kedysi jeden z otcov zakladateľov USA Benjamin Franklin a dnes sa tento citát hojne používa bez toho, aby niekto riešil kontext, v ktorom ten názor vznikol. USA sú dnes koniec koncov superveľmocou, najsilnejším prvkom základného sveta.

Ivan Bartoš. Foto: Piráti/FB

Ale vtedy to tak nebolo a americkí povstalci boli z hľadiska Britov viac-menej zmesou agresívnej spodiny vedenej niekoľkými zradnými gentlemanmi typu Georgea Washingtona. Na všetkých čakala v prípade neúspechu šibenica a asi aj konfiškácia rodového majetku, úplné spoločenské zavrhnutie.

Vyhrali, takže dnes sa ich aktivite nehovorí „zrada“ ani „vzbura“, ale „vojna o nezávislosť“. Ale keby tá vojna dopadla inak, nikto by dnes Franklina necitoval. Kvalita myšlienok sa preveruje aj tým, ako sa osvedčí v praxi. A myšlienky amerických otcov zakladateľov sa vtedy osvedčili, aj keď bola na ich presadenie potrebná značná vojenská výpomoc z rúk starej francúzskej monarchie, čo nebol práve liberálny režim.

Ako prinútiť ľudí, aby nasledovali vodcov

Odcitujeme teraz aj ďalšieho inteligentného človeka (IQ 138 podľa väzenských psychológov), ktorý však patril k elite režimu, ktorý svoj pokus o svetovládu katastrofálne prehral a dnes je v rámci západnej civilizácie považovaný za stelesnenie zla.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Marian Kechlibar
Ďalšie články