Nepoužívajte nálepky Made in Taiwan, radí Apple dodávateľom pri zásielkach smerujúcich z ostrova do Číny

Na archívnej snímke z 23. decembra 2013 žena si prezerá telefón a kráča okolo loga americkej spoločnosti Apple v Pekingu. Foto: TASR/AP

Technologický gigant k tomuto kroku pristúpil po zvýšení napätia medzi Tchaj-pejom a Pekingom po návšteve šéfky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej.

Americká firma Apple upozornila svojich dodávateľov v Taiwane, aby zásielky smerujúce do Číny spĺňali požadované pravidlá naordinované Pekingom. Na produktoch má byť uvádzané označenie “Taiwan, China” namiesto zaužívaného “Made in Taiwan”, informuje portál Engadget.

Technologický gigant k tomuto kroku pristúpil po tom, čo sa napätie medzi Tchaj-pejom a čínskou vládou vyostrilo pre návštevu šéfky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej. Čína v reakcii na udalosť spustila rozsiahle vojenské cvičenia v okolí ostrova a uvalila naň sankcie.

Čína uviedla usmernenia o označovaní prichádzajúcich balíkov do platnosti už pred niekoľkými rokmi. Apple však zrejme nechce riskovať, že by bola odmietnutá preprava niektorých súčastiek, preto sa firma prispôsobila pekinskej smernici.

Taiwan zohral dôležitú úlohu v chode amerického giganta už minulý rok, keď ostrov postihlo nezvyčajného sucho. Dôsledkom bol vznik globálneho nedostatku mikročipov vyrábaných na Taiwane, ktoré vo svojich zariadeniach používa aj Apple.

IT gigant má s Pekingom komplikovaný vzťah a v záujme zachovania stability produkcie sa opakovane prispôsobuje politickej situácii v Číne. Príkladom je odstránenie emoji taiwanskej vlajky z operačného systému iOS počas protestov v Hong Kongu v roku 2019, pripomína Engadget.

Ďalšie články od Martin Minka
Ďalšie články