Mučenie a tajné pohreby detí? Stovky neoznačených hrobov v Kanade sú možno hoax

Pápež František v Kanade. Foto: TASR/AP pápež František

Mučenie a tajné pohreby detí? Stovky neoznačených hrobov v Kanade sú možno hoax

Prednedávnom navštívil pápež František Kanadu. Išlo o šesťdňovú cestu za pokáním. Hlava katolíckej cirkvi sa prišla ospravedlniť za útrapy, mučenie a zabitia, ktoré si museli vytrpieť deti kanadských Indiánov v takzvaných rezidenčných školách. Boli to internátne školy zriadené vládou a prevádzkované cirkvami, zhruba polovicu z nich mali na starosť práve katolíci.

Pápež František v Kanade. Foto: TASR/AP

Deti do týchto škôl odvliekali násilím, aby ich tam násilne asimilovali do väčšinovej bielej spoločnosti. Metódy boli veľmi drastické. Existujú svedectvá o deťoch hodených do pecí, zavesených v stodolách, zatvorených v pivniciach a mučených elektrinou. Tie, ktoré neprežili, boli tajne pochované a už o nich nikdy nikto nepočul. Bola to „kultúrna genocída“. „Chcem vám povedať, ako veľmi ma to mrzí, a poprosiť vás o odpustenie za zlo, ktorého sa dopustilo nemálo katolíkov, ktorí prispeli k politike kultúrnej asimilácie a okliešťovania v týchto školách,“ vyhlásil pápež.

Problém je, že takmer nič z vyššie popísaného nie je pravda. Bájky o utrpení na rezidenčných školách sú prinajlepšom značne zveličené a prinajhoršom úplné výmysly.

Súčasná hystéria okolo indiánskych rezidenčných škôl vypukla 27. mája 2021, keď náčelníčka kmeňa Tk’emlúps te Secwépemc (predtým známeho ako Kamloops) Rosanne Casimirová a antropologička Sarah Beaulieuová oznámili, že na pozemkoch bývalej Kamloopskej indiánskej rezidenčnej školy našli 215 neoznačených hrobov. Cirkus, ktorý sa strhol, nemá azda v kanadskej histórii obdobu.

Správa roka?

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Ďalšie články