Razia FBI posilní Trumpa a urobí z neho mučeníka. Ale tiež oslabí Ameriku

Bývalý prezident USA Donald Trump zdvíha ruku počas odchodu z Trump Tower 10. augusta 2022 v New Yorku. Foto: TASR/AP Trump: FBI mi bráni vstúpi do domu, zrejme sa snaží podstrèi dôkazy

Razia FBI posilní Trumpa a urobí z neho mučeníka. Ale tiež oslabí Ameriku

„Je to horšie ako zločin, je to chyba.“ Tieto slová pripisované Talleyrandovi človeku napadnú pri sledovaní diania okolo bezprecedentnej razie FBI vo floridskom sídle bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Všeobecný predpoklad v prvých hodinách po domovej prehliadke bol, že federálna polícia by sa do niečoho takého nepustila, keby nemala slušne „nabité“. Lenže odvtedy je komunikácia z oficiálnych miest takmer nulová a z únikov do médií vyplýva, že federálni agenti si do komplexu Mar-a-Lago došli pre pár zložiek, ktoré Trump nevrátil do národného archívu. A pritom dlhotrvajúcu krízu americkej politiky zase o kus prehĺbili.

Bývalý prezident USA Donald Trump zdvíha ruku počas odchodu z Trump Tower 10. augusta 2022 v New Yorku. Foto: TASR/AP

Podľa všetkého sa razia u Trumpa týka porušenia zákona o prezidentských záznamoch, ktorý nariaďuje šéfom exekutívy uložiť všetky relevantné dokumenty do národného archívu po tom, čo odídu z úradu. Ďalej sa mal porušiť zákon o nakladaní s tajnými dokumentmi.

Trump s archivármi vedie spor od doby, čo opustil Biely dom. Vo februári vrátil 15 škatúľ dokumentov, národný archív však vyžadoval vrátiť aj zvyšok. Podľa Wall Street Journal agenti FBI odniesli z Mar-a-Lago ďalších zhruba 10 škatúľ.

Prečo si Trump chcel dokumenty nechať?

Jednou z odpovedí môže byť jeho samoľúbosť a narcizmus. WSJ hlási, že medzi dokumentmi, ktoré si Trump nechal, je list od jeho predchodcu Baracka Obamu, korešpondencia, ktorú si vymieňal so severokórejským diktátorom Kim Čong-unom, a najbizarnejšiu mapu z kauzy Sharpiegate. Vtedy išlo o trasu hurikánu, o ktorom Trump tvrdil, že zasiahne Alabamu, čo rozporovali meteorológovia.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Ďalšie články