Oligarchia už tvrdo pracuje na príprave koalície Hlasu, SaS a PS, píše matovičovec Kremský

Peter Kremský. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Šéf hospodárskeho parlamentného výboru Peter Kremský na Facebooku špekuluje o politických plánoch oligarchie. Tá podľa neho tvrdo pracuje na príprave budúcej vlády zloženej z jednej koaličnej, jednej opozičnej a jednej mimoparlamentnej strany. O čo svoju domnienku opiera?

Oligarchia tvrdo pracuje na príprave koalície tvorenej stranami Hlas-SD, SaS a PS. Na sociálnej sieti to uviedol poslanec OĽaNO a predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský. Dodal, že dôkazy o tejto jeho domnienke spred pár mesiacov prináša „sám život“. O ktorých oligarchoch má byť reč, však nekonkretizuje.

Politik svoj konštrukt opiera predovšetkým o údajný fakt, že sa nedávno začala fáza očisťovania expremiéra Petra Pellegriniho a jeho strany a tiež o tvrdenie, že SaS „za každú cenu“ rozbíja vládu, čo Slovensko tlačí k predčasným voľbám.

„Lenže povedzme si veľmi jasne – Petra Pellegriniho a jeho smerohlasácku partičku od mafiánskej špiny neočistí ani kilo Sava… Bandita ostane banditom a zlodej zlodejom, akokoľvek sa premenuje, oholí, navoňavkuje a tvári sa chrumkavo. Ide mu len o jedno – dostať sa k moci, vplyvu a peniazom. Keď to dosiahne, začne sa správať rovnako ako predtým. Bude ďalej klamať, kradnúť, vydierať a možno aj vraždiť,“ píše Kremský, pričom vymenúva politikove kauzy.

Kremský k svojim tvrdeniam priložil názory komentátorov Denníka N Konštantína Čikovského a Juraja Javorského, ktorí tvrdia, že Pellegrini si avizovanou podporou Juraja Drobu v nadchádzajúcich župných voľbách tvorí priestor na budúce vládnutie s demokratickejšou stranou politického spektra, ktorou je SaS.

V konzervatívnom prostredí sa pre zmenu už vlani objavili názory o blízkosti PS a Hlasu. Téme sa v komentári venoval zástupca šéfredaktora Štandardu Peter Števkov, vychádzajúc zo slov vtedajšej líderky Progresívneho Slovenska Ireny Bihariovej. Terajší líder strany Michal Šimečka však Hlas zo spolupráce začiatkom roka, teda ešte pred svojím zvolením, otvorene vylúčil.

Pokiaľ ide o spájanie zvyšných dvoch subjektov, teda SaS a PS, tá vychádza z dlhodobých hodnotových prienikov a strany sú podľa komentátorov prirodzenými koaličnými partnermi od svojho vzniku.

Koalícia trojice zmienených strán nie je podľa posledného zisťovania preferencií nereálna. Agentúra AKO v júli 2022 Hlasu namerala 20 percent, SaS 14,7 percenta a PS 9,8 percenta. V súčte je teda reč o spoločnom výtlaku takmer 45 percent. Čísla pri iných prieskumov sú však menšie.

Pripomeňme, že o takto vyskladanom vládnom trojlístku hovoril krátko po májovom hlasovaní o vydaní expremiéra Roberta Fica (Smer) na väzobné stíhanie aj líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Údajne o ich dohode „započul“. Poslankyňa Vladimíra Marcinková (klub SaS) to v rozhovore pre SME označila za „klamstvo“.

Ďalšie články od Tomáš Dugovič
Ďalšie články