Prečo je severokórejský režim taký príťažlivý

Kim Čong-un. Foto: TASR/AP Kim Čong-un

Prečo je severokórejský režim taký príťažlivý

Vladimír Putin napísal kórejskému tučkovi Kim Čong-unovi, že ich krajiny majú veľa spoločného a mohli by mať ešte viac. To iste nikoho neprekvapilo: jednak sa také veci zo zdvorilosti píšu – a potom je jasné, že Putin hľadá spojencov, kde sa dá, a nemožno sa ani čudovať, že ich aj nachádza.

Kim Čong-un. Foto: TASR/AP

Čím je režim horší, tým je súčasnému Rusku bližší a lepšie si navzájom rozumejú.

Severokórejský režim je pritom geneticky spojený s ruským, respektíve sovietskym, de facto je to vylepšené a zdokonalené pokračovanie Sovietskeho zväzu na ázijský spôsob. Sovieti, teda Stalin, ho tam kedysi inštalovali, za cenu premeny na jeden gulag ho tam vybudovali a potom udržiavali. Kim Ir-sen síce lavíroval medzi Pekingom a Moskvou, ale väzby na ZSSR sa nikdy neprerušili: ako napríklad v prípade Albánska. Severná Kórea bola napokon blízka aj Československu, posledná návšteva Kim Ir-sena v Prahe sa konala v predvečer novembra 89. Vtedy sa dokonca hovorilo o akejsi osi Praha-Pchjongjang-Bukurešť.

Podoby so stalinizmom

Človek, ktorý sa o KĽDR trochu zaujímal, si vždy musel všimnúť zrejmé vizuálne podoby s najlepšími časmi stalinizmu. Pchjongjang je vystavaný v štýle vrcholnej stalinistickej sorely [socialistický realizmus v architektúre, poz. red.], takmer totožná je výzdoba, transparenty, nápisy, ikonografia pamätníkov a kultových predmetov. Pred rokmi sa v Európe vystavovalo súčasné severokórejské umenie a bol to rýdzi mytologický socrealizmus 50. rokov.

Dalo by sa možno povedať, že keby sa to v ZSSR podarilo a namiesto zrútenia za Gorbačova by sa komunistický režim udržal, vyzeral by teraz možno ako v Severnej Kórei, kde majú mimochodom veľmi podobné vojenské uniformy: také tie dôstojnícke čiapky o veľkosti LP platne a kovové zuby v papuli každého „palkovníka“.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Jiří Peňás
Ďalšie články