Chaos narastá: SaS zverejnila video na Matoviča, ten hovorí: Neklamte. Pellegrini chce hlasovanie o dôvere vlády, Fico nepodporí odvolanie Matoviča

17.08.2022, 13:34 St

Igor Matovič. Foto: Pavol Zachar/TASR

AKTUALIZOVANÉ Strana Sloboda a Solidarita a jej predseda Richard Sulík vyzývajú lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča, aby svojimi klamstvami prestal škodiť rokovaniam o obnovení štvorkoalície. Strana zároveň tvrdí, že nemôže za pád Radičovej vlády spred 11 rokov, čo potvrdil aj sám Matovič. Informoval o tom hovorca SaS Ondrej Šprlák, strana v tejto súvislosti pridala príspevok aj na Facebook.

Podľa Sulíka si líder OĽaNO prispôsobuje realitu tak, ako sa mu zachce. „Namiesto toho, aby úprimne priznal, že nezvláda svoju funkciu a odstúpil, klame a zavádza. Neplatí to len pri jeho slovách, že sme mohli vetovať jeho nezmyselný nápad, hoci predtým tvrdil presný opak, ale potvrdzuje sa to aj pri jeho výrokoch z roku 2011,“ povedal šéf liberálov.

Ďalej pripomenul, že Igor Matovič krátko po hlasovaní o dôvere vláde Ivety Radičovej v pléne Národnej rady SR hovoril o „špinavej hre Mikuláša Dzurindu“, ktorý nechcel pristúpiť na kompromis. Sulík dodal, že sám Matovič za dôveru vláde nehlasoval a sebavedomo vyhlasoval, že podporí predčasné voľby. „Tento človek preto nemá žiadne právo o nás hovoriť, že ideme povaliť ďalšiu vládu. Podľa jeho vlastných autentických slov z roku 2011 sme totiž nepovalili ani tú prvú,“ skonštatoval Sulík.

Člen vyjednávacieho tímu a podpredseda SaS Branislav Gröhling je presvedčený, že líder OĽaNO by sa mal sa svoje slová ospravedlniť. „Už viackrát sme boli svedkami toho, že sa za svoje hriechy ospravedlnil. On vraj ani nevedel, že ich spáchal. Tentokrát však existujú jasné záznamy z toho, keď Igor Matovič v roku 2011 verejne hovoril, že to nebola strana SaS, ktorá zapríčinila pád vlády,“ povedal Gröhling a priznal, že im to nie je príjemné. Skonštatoval, že „lož už nie je len pracovnou metódou Roberta Fica, ale aj predsedu hnutia OĽaNO. Aj jeho predstavitelia priznávajú, že s povahou Matoviča sa musíme len zmieriť“.

Gröhling na záver zopakoval, že nevidí žiaden priestor, aby ustúpili zo svojej požiadavky o odchode predsedu OĽaNO z vlády. Snahou SaS je pokračovanie v koalícii, no nie za prítomnosti Matoviča.

Strana SaS v súvislosti s Matovičovými výrokmi zverejnila aj video na svojom profile na Facebooku. „Igor Matovič pokračuje v šírení naratívu, že SaS povalila vládu Ivety Radičovej a chystá sa povaliť ďalšiu. To je ale v rozpore s tým, čo priamo v parlamente tvrdil v roku 2011,“ uviedla strana v statuse s videom.

Igor Matovič popoludní vyzval SaS, aby neklamala. Matovič tvrdí, že SaS nehovorila pravdu, keď sa odvolávala na jeho slová o nemožnosti využiť veto pri tzv. prorodinnom balíčku. Matovič v stredu reagoval, že hovoril o vete na vyššie dane. Kritizoval spôsob zostrihu jeho vyjadrení z dielne strany SaS, označil to za podlé konanie a vyzval ju, aby neklamala.

Matovič na zverejnené video povedal, že jeho vyjadrenie z mája sa týkalo zvyšovania daní. Zároveň zverejnil úsek reportáže, ktorá to má dokazovať. Minister financií zopakoval, že na krytie rodinného  balíčka navrhoval zvýšenie daní, čo SaS odmietala a chcela vetovať. Následne na to reagoval Matovič, že veto si uplatniť nemôže, keďže o zvyšovaní daní píše vláda vo svojom programovom vyhlásení. „Deviateho mája sme mali koaličné stretnutie, kde sme sa dohodli, že im veto budeme akceptovať, aj keď naň nemajú nárok, lebo hrozili, že odídu z koalície,“ dodal Matovič. SaS v uplynulých dňoch tvrdila, že prorodinný balíček nemohla vetovať.

Opozičná strana Hlas vyzýva premiéra Eduarda Hegera, aby predstúpil pred parlament a dal hlasovať o dôvere vláde. Robert Fico zase Sulíkovi odkázal, aby zabudol na to, že opozícia s ním bude hlasovať za odvolanie Matoviča.

(sita, krk, fed)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články