Ktože to ostreľuje Záporožskú jadrovú elektráreň

Ruský vojak stráži Záporožskú jadrovú elektráreň. Foto: TASR/AP Záporožská jadrová elektráreò

Ktože to ostreľuje Záporožskú jadrovú elektráreň

Spravodajstvo o Ukrajine nie je od samého začiatku vojny bez nepresností a ušľachtilých klamstiev. Ale v posledných dňoch to už prekročilo mieru. Časť mainstreamového spravodajstva aj u nás sa úplne odpútala od reality. Aktuálne to môžeme sledovať na správach o Záporožskej jadrovej elektrárni.

Ruský vojak stráži Záporožskú jadrovú elektráreň. Foto: TASR/AP

Najväčšia jadrová elektráreň Európy leží na brehu Dnepra a od polovice marca ju okupuje ruská armáda. V posledných dvoch týždňoch do areálu elektrárne dopadlo niekoľko striel. Najprv sa u nás písalo, že to boli ruské strely, pretože to tvrdil Kyjev, novo sa uplatňuje konsenzus písať akoby nerozhodne, že z ostreľovania sa obviňujú obe strany navzájom. Tu nedostáva na frak len logika – prečo by zrazu Rusi ostreľovali sami seba? –, ale aj povinnosť reportovať celistvo.

Existuje pritom niekoľko dní staré video, na ktorom Volodymyr Zelenskyj okrem iného hovorí: „Každý ruský vojak, ktorý buď strieľa na elektráreň, alebo využíva ochranu elektrárne na streľbu [predovšetkým na mestá Nikopol a Marhanec, pozn. aut.], musí vedieť, že sa stáva zvláštnym terčom pre naše spravodajské služby, pre naše špeciálne útvary, pre našu armádu.“

Je síce ťažko pochopiteľné, ako by mohli Rusi ostreľovať elektráreň a súčasne z ostreľovanej elektrárne vlastnými vojakmi ešte ostreľovať cez rieku dve ukrajinské mestá. Ale priznanie, že elektráreň ostreľuje ukrajinská armáda, v prezidentových slovách je. Niekto zo západných politikov, od ktorých dobrej vôle závisí vojenská a finančná pomoc, bez ktorej by sa štátna moc na Ukrajine dávno zrútila, by mal Zelenskému povedať, nech s ostreľovaním elektrárne okamžite prestane.

Idealizujúcim spravodajstvom o Ukrajine a jej prezidentovi, nespočetnými prejavmi na jeho podporu sa nanešťastie kľúčoví predstavitelia Západu vmanévrovali do stavu, v ktorom je pre nich nemožné vysloviť akékoľvek ostrejšie slovo na Zelenského adresu. Pripadali by si hlúpo, hoci ich pocity sú vzhľadom na riziko havárie v elektrárni úplne druhoradé. Pokiaľ je od nás niekto závislý, sme hlupáci, ak na neho neuplatňujeme svoj vplyv.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Daniel Kaiser
Ďalšie články