Lev a jednorožec zízajúci na harfu

Južná fasáda budovy dublinskej colnice architekta Jamesa Gandona, v ktorej dne sídli úrad vlády. Foto: Wikimedia 1024px-Dublin_custom_house_2

Lev a jednorožec zízajúci na harfu

Cesta na keltský Divoký západ sa začala na Connollyho stanici v Dubline. To sa ale hneď musím zastaviť u Jamesa Connollyho, po ktorom stanicu pomenovali v roku 1966, keď sa v Írsku oslavovalo päťdesiat rokov od vypuknutia takzvaného veľkonočného povstania, na čele ktorého Connolly s niekoľkými svojimi odhodlanými sprisahancami stál. To bola hrdinská a zároveň zákerná akcia írskych rebelov, ktorí vrazili nôž do svojho chrbta na frontoch európskych bojujúcich vlastí, o ktoré nestáli. Po pár dňoch bolo dublinské povstanie potlačené, sprisahanci pochytaní a potom pätnásť z nich popravených, čo potom viedlo k tomu, že Írsko bolo pre Londýn stratené: ešte to museli v krátkej vojne vybojovať a potom si to nakoniec rozdať medzi sebou vo vojne takzvanej občianskej. Ale Írsko bolo nakoniec slobodné, aj keď bez Ulsteru, čiže Severného Írska, to bolo ochotné bojovať, aby mohlo zostať v Británii, pretože nie každý vždy túži po samostatnosti, navyše v štáte, do ktorého sa mu nechce.

Južná fasáda budovy dublinskej colnice architekta Jamesa Gandona, v ktorej dne sídli úrad vlády. Foto: Wikimedia

Štáty potrebujú zakladateľskú legendu, nejakú svoju martyrológiu, krvou mučeníkov posvätený zrod. Írsko nie je výnimka, ba je príkladným spoločenstvom, ktoré na svoje dejiny hľadí ako na sériu rán, ktorú na jeho krásnom tele spáchali iní. V tom sa Íri podobajú nám, Čechom, s naším tisícročným stretnutím s nemectvom, ktoré nás malo zaplaviť, ba azda priam vyhubiť – ale ktoré nám podobne ako Angličania v prípade Írska prinieslo aj všeličo užitočné, napríklad západnú kultúru, právny poriadok a skoro aj ten jazyk. Skvelí a svetoví írski spisovatelia sú príkladom, ako sa im jazyk „okupantov“ vyplatil. „Násilím Angličanov som bol prinútený, aby som sa vyjadroval jazykom Shakespearovým,“ napísal Oscar Wilde, na ktorého zvláštny pomník v rohu Merrion Square oproti jeho rodnému domu na Westland Row som sa po rokoch zašiel znova pozrieť.

Skvelé miesto na meditáciu

Výborným miestom pre meditáciu je Phoenix Park, vraj dvakrát väčší ako newyorský Central Park alebo londýnsky Hampstead Heath. Je odtiaľ pekný pohľad na Dublin, za ktorým sa dvíha na juhu pohoria Wicklow, ktorému dali meno Vikingovia. Tu v Dublinskom zálive sa prvýkrát vylodili. Ľudia v parku konali také tie veci, aké sa v parku robia, to znamená behali, prechádzali sa, niektorí len tak polihovali. Sídli tam írsky prezident, je tam tiež rozsiahla rezidencia veľvyslanca Spojených štátov, čo je privilégium pre krajinu, ktorá má pre Írsko obzvlášť význam: v USA žije asi štyrikrát viac Írov ako v samotnom Írsku, írske korene mal John Fitzgerald Kennedy, Ronald Reagan a po matke tiež Barack Obama. A je tam tiež zoo, po viedenskej a parížskej vraj najstaršia v Európe z roku 1830, v Londýne si ju zaobstarali až o pár rokov neskôr. Tam som nešiel.

Stačil mi obelisk, stojaci akoby bezprizorne v okrajovej časti parku, hoci vďaka svojim obrovským rozmerom je viditeľný zo všetkých strán. Nebola pri ňom jediná ceduľa, ktorá by vysvetľovala, komu je tu ten masívny pylón vztýčený. Rozhodne to nebolo miesto, kam prichádzali delegácie s vencami. Pôsobilo pri všetkej monumentalite trochu opustene, ako odložený kolos nejakej cudzej slávy. Dočítal som sa, že mu všetci hovoria jednoducho obelisk.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Jiří Peňás
Ďalšie články