Pápež oplakal Duginovu dcéru. Ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne Františka kritizuje

AKTUALIZOVANÉ Nikto vo vojne nemôže povedať: „Nie, ja nie som šialený.“ Takto odsúdil šialenstvo vojny pápež František. Spomenul aj zabitie Darie Duginovej, dcéry prokremeľského ideológa Alexandra Dugina, ktorú označil za „úbohé dievča,“ ktoré vyhodila do vzduchu bomba v aute. To znepokojilo ukrajinského veľvyslanca pri Svätej stolici, ktorý vyhlásil, že Duginovú zabili Rusi ako svätú obeť vojny.

Pápež František. Foto: TASR/AP

Pri svojom poslednom augustovom stretnutí s veriacimi Svätý Otec zakončil svoj cyklus katechéz o zmysle a hodnote staroby. V záverečnej 18. časti s názvom „Pôrodné bolesti stvorenia. Príbeh človeka ako tajomstvo zrodu“ sa zameral na tajomstvo smrti a vzkriesenia tela. Vychádzal pri tom obraz nanebovzatia Panny Márie, ktorú východná tradícia predstavuje ako usnutie.

V Aule Pavla VI. boli prítomné aj skupiny ukrajinských utečencov s deťmi, na prednom zábradlí bola viditeľná ich žlto-belasá zástava. V príhovoroch jednotlivým jazykovým skupinám pápež poďakoval osobitne Poliakom za prijatie ukrajinských detí a ich zaradenie do školského vyučovania. Pred záverom predniesol nasledujúcu výzvu:

„Obnovujem svoju výzvu vyprosovať od Pána pokoj pre milovaný ukrajinský ľud, ktorý už šesť mesiacov trpí hrôzou vojny. Nádejam sa, že sa podniknú konkrétne kroky na ukončenie vojny a odvrátenie rizika jadrovej katastrofy v Záporoží.

V srdci si nosím väzňov, najmä tých, ktorí sú v krehkých podmienkach, a žiadam zodpovedné orgány, aby pracovali na ich prepustení. A myslím na deti, na toľkých mŕtvych, potom na to množstvo utečencov, viacerí sú tu, na toľkých zranených. Na toľko ukrajinských detí i ruských detí, ktoré sa stali sirotami a osirelosť nemá národnosť, stratili otca alebo mamu, či sú to Rusi, či Ukrajinci.

Myslím na toľko krutosti, na toľko nevinných, ktorí platia za šialenstvo, šialenstvo na všetkých stranách, pretože vojna je šialenstvo a nikto vo vojne nemôže povedať: „Nie, ja nie som šialený.“ Šialenstvo vojny. Myslím na to úbohé dievča, ktoré v Moskve vyhodila do vzduchu bomba, ktorú mala pod sedadlom auta.

Za vojnu platia nevinní. Nevinní. Zamyslime sa nad touto skutočnosťou a povedzme si vzájomne: vojna je šialenstvo. A tí, ktorí profitujú z vojny a obchodu so zbraňami, sú zločinci, ktorí zabíjajú ľudstvo.

A myslíme aj na iné krajiny, ktoré sú vo vojne už viac ako desať rokov, na Sýriu, myslíme na vojnu v Jemene, kde toľko detí hladuje, myslíme na Rohingov, ktorí putujú svetom pre nespravodlivosť, že boli vyhnaní zo svojej zeme.

Ale dnes, šesť mesiacov od začiatku vojny, osobitným spôsobom myslíme na Ukrajinu a Rusko, obe krajiny, ktoré som zasvätil Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Nech ona, Matka, pohliadne na tieto dve milované krajiny, nech pohliadne na Ukrajinu, nech pohliadne na Rusko a nech nám prinesie mier! Potrebujeme mier!“

Ukrajinský veľvyslanec: Duginovú zabili Rusi

Na slová pápeža reagoval aj na sociálnej sieti Twitter ukrajinský veľvyslanec pri Svätej stolici Andrij Juraš. „Dnešný prejav pápeža bol sklamaním a primäl ma zamyslieť sa nad mnohými vecami: Nemôžem hovoriť v rovnakých kategóriách o útočníkovi a o obeti, o násilníkovi a o znásilnenej; Ako je možné spomenúť jedného z ideológov ruského imperializmu ako by to bola nevinná obeť? Zabili ju (Duginovu dcéru, pozn. red.) Rusi ako svätú obeť a teraz je na štíte vojny,“ konštatoval ukrajinský ambasádor.

Juraš nedávno v rozhovore pre Štandard ocenil pápežov prístup k vojne na Ukrajine a dodal, že vzťahy medzi Ukrajinou a Svätou stolicou sa uberajú vynikajúcou cestou.

Správa z pápežovej katechézy vyšla s láskavým dovolením slovenskej sekcie Vatikánskeho rozhlasu, kde text pôvodne vyšiel. Titulok, perex a informáciu o ambasádorovej reakcii doplnil autor.

Ďalšie články od Bohumil Petrík
Ďalšie články