Buď evanjelizuješ životom, alebo toho nie si schopný, varuje pápež. Opäť spomenul Slovensko

Pápež František v prejave ku kardinálom spomenul ťažko skúšané Slovensko v čase komunizmu. Pripomenul si „úbohé dievča“, zavraždenú Duginovu dcéru, a katolíckych zákonodarcov vyzval, aby riešili nerovnosti a nespravodlivosť.

Pápež František Pápež František na generálnej audiencii. Foto: AP/TASR

Najviac polemiky vyvolali cez týždeň pápežove slová o nevinných obetiach vojny, pričom spomenul „úbohé dievča“, ktoré zabila bomba v Moskve. Išlo o Dariu, dcéru prokremeľského ideológa Alexandra Dugina, začo si František vyslúžil kritiku ukrajinského veľvyslanca pri Svätej stolici a Kyjev si predvolal apoštolského nuncia v krajine. Pápež na generálnej audiencii povedal:

https://standard.sk/240645/papez-oplakal-duginovu-dceru-ukrajinsky-velvyslanec-vo-vatikane-frantiska-kritizuje/

„Myslím na toľko krutosti, toľko nevinných, ktorí platia za šialenstvo, šialenstvo na všetkých stranách, pretože vojna je šialenstvo a nikto vo vojne nemôže povedať: nie, ja nie som šialený. Šialenstvo vojny. Myslím na to úbohé dievča, ktoré v Moskve vyhodila do vzduchu bomba, ktorú mala pod sedadlom auta.“

Pápež sa zmienil o Slovensku

Na takzvanom konzistóriu, na ktorom „kreoval“ nových kardinálov, si argentínsky pontifk Jorge Bergoglio spomenul na ťažko skúšanú cirkev na Slovensku v čase komunizmu:

https://standard.sk/241450/najcastejsia-otazka-v-rime-ohlasi-frantisek-koniec-pontifikatu/

„Po stretnutí, na ktorom kardinál Casaroli (významný predstaviteľ takzvanej Ostpolitik, teda vatikánskej politiky voči komunistickému bloku, pozn. red.) informoval svätého Jána Pavla II. o svojej poslednej misii, neviem, či na Slovensku, či v Českej republike (v Československu, pozn. red.)… si ho pápež zavolal a povedal: „Vaša Eminencia, ešte jedna vec: Chodíte naďalej za tými mladými väzňami?“ – „Áno“ – „Nikdy ich nepúšťajte“. Veľké diplomatické záležitosti a malé pastoračné veci. To je srdce kňaza, srdce kardinála.“

Podporujte bratstvo a dôstojnosť

O mieri a spravodlivosti v poradí už 266. pápež katolíckej cirkvi hovoril aj na audiencii s členmi Medzinárodnej siete katolíckych zákonodarcov. Mier nie je len nedostatok vojny, pripomenul Petrov nástupca a dodal:

„Ak chceme uzdraviť náš svet, tak ťažko skúšaný rivalitou a formami násilia, ktoré sa rodia z túžby dominovať skôr než slúžiť, potrebujeme nielen zodpovedných občanov, ale aj schopných lídrov, inšpirovaných bratskou láskou zameranou najmä na tých, ktorí žijú v najviac neistých životných podmienkach. V tomto ohľade povzbudzujem vaše úsilie na národnej a medzinárodnej úrovni o osvojenie si politiky a zákonov, ktoré sa v duchu solidarity snažia riešiť početné situácie nerovnosti a nespravodlivosti ohrozujúce sociálnu štruktúru a vrodenú dôstojnosť všetkých ľudí.“

Buď evanjelizuješ životom, alebo nevieš evanjelizovať

Najvyšší veľkňaz katolíckej cirkvi prijal plenárne zasadnutie takzvanej Svetovej konferencie sekulárnych inštitútov. Tie sú formou zasväteného života veriacich, ktorí žijú vo svete a zdokonaľovaním lásky sa ho snažia posväcovať. Pontifik Jorge Bergoglio podčiarkol, že cirkev nie je „laboratórium na upokojenie a odpočinok“, ale je poslaním:

„Len spolu môžeme kráčať ako Boží ľud, ako hľadači zmyslu so všetkými mužmi a ženami tejto doby, strážcami radosti milosrdenstva, ktoré sa stalo telom v našom živote. Táto cesta si vyžaduje ukončiť návyky, ktoré už nikomu nič nehovoria, narušiť schémy, ktoré zaťažujú ohlasovanie.“

Treba používať také slová, ktoré sú „schopné zasiahnuť životy ľudí“, pretože im dávajú život ľudia, a nie abstraktné myšlienky, vysvetlil pápež:

„Nik nesvedčí abstraktnými myšlienkami. Nie. Buď evanjelizuješ svojím životom a toto je svedectvo, alebo nie si schopný evanjelizovať.“

Uznal nepochopenie, s akým sa občas stretávajú členovia sekulárnych inštitútov v cirkvi, a povzbudil ich v „hraničnom povolaní“:

„Pri viacerých príležitostiach ste poznamenali, že vás (duchovní) pastieri nie vždy poznajú a uznajú, a tento nedostatok uznania vás možno priviedol k tomu, že ste sa utiahli, vyhli dialógu, a toto nie je dobré. A predsa vaše povolanie otvára cesty, hraničné cesty, aby ste nezostali na mieste.“


Ďalšie články